Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboże tanieje, wieprzowina drożeje

Zboże tanieje, wieprzowina drożeje

Lekkie umocnienie złotego spowodowało spadek opłacalności eksportu. Przyszły tydzień, podobnie jak ostatnie dni, upłynie pod znakiem dalszych powolnych spadków na rynku zbóż - twierdzą maklerzy. Powód to niższy kurs euro, obniżający opłacalność eksportu. Na rynku mięsa tendencja odwrotna, czyli stopniowy wzrost cen.

Andrzej Dębowski z giełdy Rol-Petrol ocenia, że w kończącym się tygodniu ceny pszenicy konsumpcyjnej o najwyższych parametrach jakościowych, czyli tej, którą najchętniej kupowali eksporterzy, spadły średnio o 10 proc. Tańsze są także inne zboża. Do niedawna, gdy euro zbliżało się do 5 zł, do Niemiec i portów dostarczano znaczne ilości zbóż.

Mimo że eksport się zmniejszył, prognozy mówią o dalszych obniżkach cen - zapasy w kraju są bowiem wciąż duże. Warunkiem jest jednak to, by nie było większych zawirowań w kursie walut.

Większej podaży sprzyja coraz lepsza pogoda, wkrótce łatwiejszy stanie się także import przez góry z Czech i Słowacji. Nadal możliwe są też dalsze spadki notowań pasz. Na giełdach wyraźnie zmniejszyło się ostatnio zapotrzebowanie na te produkty, szczególnie na otręby, za które płaci się o 10 - 15 zł za t mniej niż przed tygodniem.

W handlu mięsem tendencje odwrotne. Ceny wieprzowiny powoli rosną i tak będzie nadal, co najmniej przez najbliższe pół roku. Za tuczniki w skupie rolnicy otrzymują już średnio 4,4 zł za kg. Półtusze na giełdach kosztują 6,4 - 6,8 zł za kg. Powód to najniższe od wielu lat pogłowie trzody i wysokie ceny dostaw z importu, m.in. z Holandii czy Danii.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności