Ceny zbóż, notowania, aktualności

Świńska dola

Świńska dola
W porównaniu do ubiegłego roku ceny trochę wzrosły ale to nie rozwiązuje problemu braku opłacalności. Producenci trzody chlewnej wciąż mają wiele powodów do narzekań.

W gospodarstwie państwa Nowaków ze Złotej świnie hoduje się od 25 lat. Rolnicy przyzwyczajeni są do cenowej huśtawki ale przyznają, że coraz trudniej jest wyjść na swoje.

Andrzej Nowak, wieś Złota: w tej chwili jest cena 4,20-4,40 w zależności od mięsności . VAT się nie liczy bo jest dla nas. To to jest cena kosztów.

Jadwiga Nowak, wieś Złota: przeliczając to wszystko na ceny nawozów energii, która ciągle drożeje to nie można liczyć na żadne zyski.

Wysokie są tylko ceny prosiąt. Wiesław Feliga, wieś Aleksandrów: zniszczone jest stado podstawowe nie ma matek. Para prosiąt kosztuje 320 złotych.

Jadwiga Nowak, wieś Złota: jesteśmy uzależnieni od produkcji prosiąt na zachodzie gdzie tam na fermach nie wycięto żadnej maciory wiedząc, że kraje wschodniej europy będą musiały kupować.

Zdaniem rolników w takiej sytuacji pogłowie świń szybko nie wzrośnie. Potwierdzają to badania ekspertów. Obecnie w Polce pogłowie trzody chlewnej wynosi 15 milionów sztuk. W połowie przyszłego roku świń może być o 1/10 mniej.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności