Ceny zbóż, notowania, aktualności

Kolejny tydzień na rynku wieprzowiny bez dobrych informacji dla hodowców

Kolejny tydzień na rynku wieprzowiny bez dobrych informacji dla hodowców
Większość zakładów nie wprowadza zmian w cennikach już od początku października. Te nieliczne które przed pierwszym listopada zdecydowały się na nieśmiałe podwyżki, dziś znów wróciły do starych poziomów.

I jak mówią przetwórcy przez najbliższe tygodnie nie ma co liczyć na podwyżki, bo popyt na mięso jest mały, a obecny kurs euro znów pozwala na opłacalny import żywca z zachodu.

Importowane świnie, przywożone bezpośrednio do zakładów kosztują w klasyfikacji poubojowej 5 złotych 70 groszy. To nieco drożej niż krajowe, ale jak zapewniają przetwórcy to towar najwyższej jakości głównie klasa E, a dostawy odpowiednich ilości są zagwarantowane.

Co na krajowym podwórku nie zawsze się udaje. Część firm aby zachęcić rolników do rozliczania się według klasyfikacji mięsności, obniża ceny w punktach skupu, nie korygując cenników poubojowych. Teraz najczęściej obowiązujące stawki za wagę żywą to 4,00-4,20 zł/kg. W klasyfikacji poubojowej do 6 złotych za klasę "S" mogą zbliżyć się tylko grupy producenckie i najwięksi dostawcy. Resztę obowiązuje cena około 5 i pół złotego za kilogram. Na targowiskach ceny prosiąt najczęściej wahają się do 200 do 300 złotych za parę. Choć zdarzają się i ceny dochodzące do 400 złotych.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności