Protest do Brukseli wysłany

Przemysł przetwórczy broni swoich praw do unijnych dotacji, które chce im okroić minister rolnictwa. Ale sprawa ma jeszcze jedną konsekwencję. Przedsiębiorcy coraz głośniej mówią o tym, że resort rolnictwa nie dba o ich interesy i żądają przejścia spod jego kompetencji do ministerstwa gospodarki.

Rząd wysłał właśnie do Brukseli wniosek o zmiany w zasadach rozdysponowania funduszy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Kosztem dotacji na modernizację przemysłu spożywczego mają zostać zwiększone wydatki ma między innymi renty strukturalne. Zdaniem rządu wydatki na firmy trzeba ograniczyć i przeznaczyć je nie na modernizację, ale na konsolidację firm spożywczych.

Marek Sawicki – minister rolnictwa: pytam czy kolejne rozproszenie, kolejne inwestowanie w mercedesy przetwórcze pojedynczych firm i konkurowanie tych firm między sobą – już nie tylko na rynku krajowym ale także na rynkach zewnętrznych jest zasadne.

Przemysłu spożywczego te tłumaczenie nie przekonują i dlatego firmy proszą o pomoc Komisję Europejską.

Andrzej Gantner – Polska Federacja Producentów Żywności: domagamy się tego, aby te środki, które były pierwotnie zaplanowane na przetwórstwo spożywcze zostały utrzymane. Uważamy, że kierowanie środków z inwestycji na pomoc socjalną jest stanowczo niedobrym pomysłem.

Komisja Europejska ma teraz 3 miesiące, aby odpowiedź polskiemu rządowi oraz przedsiębiorcom. Ale ci nie czekając na finał konfliktu idą o krok dalej. Chcą przejść z kompetencji resortu rolnictwa do ministra gospodarki.

Witold Choiński – Izba Gospodarcza „Polskie Mięso”: bliżej by nam było do ministerstwa gospodarki, być może tam ministrowie zrozumieliby nasze problemy, bo w ministerstwie rolnictwa cała działalność jest skupiona w obszarze rolnictwa i rolników.

Elżbieta Nitecka Związek Prywatnych Przetwórców Mleka: od co najmniej 10 lat nie ma w ministerstwie rolnictwa departamentu, który zajmował by się gospodarką żywnościową i ten problem jest widoczny dla całej branży.

Przemysł spożywczy w Polsce zatrudnia blisko pół miliona osób i wytwarza 14 proc. Produktu Krajowego Brutto.

Źródło: Agrobiznes, TVP1