Ceny zbóż, notowania, aktualności

Stagnacja na rynku wieprzowiny

Stagnacja na rynku wieprzowiny
Na rynku żywca wieprzowego spokój, tylko hodowcom coraz trudniej go zachować. Większość firm w nowy tydzień weszła z cennikami z poprzednich dni. W niektórych z nich żadnych korekt nie wprowadzano już od 2 tygodni. W punktach skupu wyjątkowa zgodność.

Najczęściej obowiązująca stawka niezależnie od regionu kraju to teraz 4 złote za kilogram. Chociaż bywa, że tuczniki kupowane z wolnego rynku wyceniane są o kilka groszy niżej, za to ci, którzy podpisali umowy kontraktacyjne dostają maksymalnie 4 złote 20 groszy.

Stawki obniżają tylko ci, którzy nie zrobili tego wcześniej, bo w tej sytuacji na płacenie więcej niż konkurencja nikt sobie nie może pozwolić. Handel jest bardzo słaby, więc nawet tak niskie jak teraz pogłowie świń nie jest dla przetwórców problemem. Mała podaż w zupełności równoważy znikomy popyt. Jeśli stawki u nas poszłyby w górę, zaraz ruszyłby import tuczników z zachodu – dodają przetwórcy. Więc na podwyżki na razie hodowcy nie mają co liczyć.

W klasyfikacji poubojowej dziś klasa R wyceniana jest najczęściej na 5 złotych, klasa E na 5 złotych 40 groszy. Tylko nieliczne firmy dopłacają do klasy S i to nie więcej niż 10 groszy. W ślad za rynkiem żywca lekkie obniżki dotarły także na targowiska. Stawki maksymalne to 350-360 złotych.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności