Ceny zbóż, notowania, aktualności

Coraz trudniejsza sytuacja na rynku żywca wieprzowego

Coraz trudniejsza sytuacja na rynku żywca wieprzowego
Dziś w większości punktów skupu znowu obniżki. Przeceny sięgają średnio 10 groszy za kilogram. Tylko nieliczne firmy zdecydowały się jeszcze utrzymać cenniki z ubiegłego tygodnia. 4 złote 20 groszy płacone za żywą wagę to rzadkość.

Najczęstsze stawki to cztery złote, 4 złote 10 groszy za kilogram. Jedynym pocieszeniem – jeśli w ogóle można o nim mówić – jest to, że na pytanie "jak dalej zachowa się rynek", odpowiedzi nie są jednoznaczne.

Podczas gdy jedni mówią, że niżej już być nie może, inni twierdzą wprost przeciwnie. Wszystko zmierza w tym kierunku, że ceny skupu tuczników spadną poniżej 4 złotych. A to na pewno zniechęci do hodowli wielu rolników. Na razie firmy kupują tuczniki bez problemów, bo mniejsze zamówienia handlu, ograniczyły uboje.

Dziś w klasyfikacji poubojowej, klasa "R" minimalnie wyceniana jest na 4 złote 95 groszy. Ale najczęściej stawki przekraczają 5 złotych 15 groszy za kilogram. Największe rozbieżności cen w najniższej klasie "P".

Ze względu na niekorzystny kurs euro, zakupy żywych zwierząt za granicą znacznie mniejsze. Firmy kupują tylko niewielkie ilości dla – jak mówią – podtrzymania kontaktów. Do handlu zniechęca też to, że u nas ceny spadają, a na zachodzie Europy wciąż są stabilne.

Przenieśmy się teraz na targowiska. Małopolska – tradycyjnie rejon najwyższych cen, przestała już być rekordzistką. Najwyższe ceny prosiąt znaleźliśmy na Lubelszczyźnie i Podlasiu. Tu para wyceniana jest na 350 złotych.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności