Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny zbóż i przetworów ciągle w dół

Ceny zbóż i przetworów ciągle w dół
Na łeb na szyję spadają już nie tylko ceny ziarna, ale i przetworów zbożowych. Wiele elewatorów i młynów wstrzymało już skup, bo magazyny mają pełne. Tymczasem rolnicy właśnie teraz gotowi są sprzedawać ziarno.

Za pszenice konsumpcyjna mogą dostać w elewatorach niewiele ponad 400 złotych, nieco drożej jest w młynach, tam stawki zaczynają się od 460, kończą na 500 złotych za tonę. Ale towar trzeba dowieźć na miejsce.

Od początku żniw jak szacują młynarze ceny mąki spadły o ponad 20 proc., otrąb o ponad połowę. Wtedy mąka pszenna kosztowała ponad złotówkę za kilogram, teraz tzw. chlebową można sprzedać maksymalnie po 80 groszy, "pięćsetkę" o 5 groszy drożej.

Tragicznie niskie są ceny otrąb. Tona pszennych wyceniania jest nawet poniżej 200 złotych, a i tak nie ma na nie chętnych. Pogłowie trzody jest teraz tak małe, że otręby nie są nikomu potrzebne. Hodowcy wola zaopatrywać się w równie tanią pszenicę paszową i kukurydzę. Nie ma na czym zarobić żalą się młynarze, bo choć surowiec jest teraz tani, to sprzedawana obecnie mąka produkowana była jeszcze z ubiegłorocznego ziarna, a wtedy stawki był zdecydowanie wyższe.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności