Ceny zbóż, notowania, aktualności

Otręby biją rekordy cenowe, ale w dół

Otręby biją rekordy cenowe, ale w dół
Tonę otrąb żytnich luzem można dostać już za 200 złotych z dowozem. Pszenne również "dzielnie" dorównują kroku spadkom. Towaru jest mnóstwo, w przeciwieństwie do klientów. Drobni nabywcy przestali kupować. Zostali tylko ci, którzy potrzebują otrąb przez cały rok, czyli mieszalnie pasz – komentują maklerzy.

Zdecydowane obniżki widać też na rynku śruty rzepakowej. Prognozy mają się nijak do aktualnych cen.

Teraz zakłady tłuszczowe proponują 394-400 złotych za tonę. Tymczasem wcześniej mówiono o październikowych stawkach dużo wyższych, przekraczających 460 złotych.

Taka sytuacja to wynik ciągłych przecen rzepaku. Zamieszanie na rynkach finansowych ma wpływ także na rynek surowcowy. Jednego dnia ceny idą w górę, ale tylko po to, aby następnego spaść.

Stawki jak zwykle wyznacza giełda MATIF. W ostatnich notowaniach rzepak w kontraktach terminowych kosztuje 350 euro. Kilka dni temu było nieco taniej. Cenom daleko do stawek z końca sierpnia.

Towaru w magazynach jest sporo, ale mało kto pozbywa się nasion. Kto może, czeka na wyższe ceny. Ale z tym może być ciężko. Tym bardziej, że rynek coraz bardziej psują duże dostawy rzepaku z Ukrainy.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności