Ceny zbóż, notowania, aktualności

Giełdom towarowym coraz trudniej handlować drobiem

Giełdom towarowym coraz trudniej handlować drobiem
Stagnacja, jaka zapanowała na tym rynku to szczyt zerowego handlu. Transakcje na białe mięso praktycznie nie istnieją. I to nie z braku surowca, bo tego jak zgodnie mówią i producenci i przetwórcy jest pod dostatkiem, ale do giełdowych zakupów nie dochodzi przede wszystkim ze względu na stale rosnące ceny.

Drobiu na rynku jest bardzo dużo i to zarówno tego z rodzimej produkcji, jak i z importu. Mimo to, handel odbywa się jedynie lokalnie. A ceny skutecznie odstraszają potencjalnych nabywców. Skąd się biorą, skoro produkcja jest wysoka.

Handlowcy tłumaczą, że stawki kształtuje przede wszystkim bardzo duży eksport białego mięsa. I dodają, że krajowe zakłady przetwórcze mają zdecydowanie większe moce przerobowe, niż te, które są teraz wykorzystywane.

Jedyna możliwość na zwiększenie i handlu i przetwórstwa, to spadek cen. Ale na ten przy obecnym popycie ze strony zagranicznych kontrahentów, raczej nie ma co liczyć. A dyktowane przez sprzedających ceny, na tą chwilę są dla krajowych nabywców nierealne – komentują maklerzy.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności