Ceny zbóż, notowania, aktualności

Apetyt na drób

Apetyt na drób
Mimo zablokowanego rynku wschodniego wciąż rewelacyjne wyniki eksportu drobiu. Sprzedaż do Unii Europejskiej bije rekordy. Co więcej tych wyników nie powinien zmienić dyskutowany w Brukseli pomysł zniesienia lub ograniczenia dotacji eksportowych.

Z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa przez pierwsze 7 miesięcy tego roku produkcja białego mięsa wzrosła o 10 proc. i wyniosła 700 tysięcy ton. Podobnie było z eksportem, który osiągnął 120 tysięcy ton i wzrósł o 16 proc. Tradycyjnie największymi naszymi odbiorcami są Niemcy, a potem Wielka Brytania, Czechy, Francja i Holandia. Intensywnie rozwijała się sprzedaż do Hongkongu i Wietnamu. Tymczasem w Komisji Europejskiej coraz częściej mówi się o likwidacji lub ograniczeniu dopłat eksportowych do jaj wylęgowych oraz piskląt.

Leszek Kawski, Krajowa Rada Drobiarstwa – Nie jest to dobry sygnał dla polskiego rynku, bo to kolejny nieopłacalny eksport i kolejna nadprodukcja na polskim rynku.

Polska jest potęgą eksportową jeżeli chodzi o drób, bo nasza produkcja należy do najtańszej w Europie. W czerwcu 2008 roku polskie ceny wyrażone euro stanowiły 82 proc. przeciętnej ceny unijnej. Pod względem cenowym naszymi największymi konkurentami są Hiszpanie i Holendrzy.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności