Zwiększy się spożycie mięsa

Światowy rynek mięsa będzie rozwijał się szybko mimo spowolnienia globalnej gospodarki. Według agencji badawczej GIRA do 2015 r. konsumpcja powinna się zwiększyć o 20 proc. Z kolei w dziesięcioletniej prognozie Komisja Europejska przewiduje, że sprzedaż mięsa na świecie będzie rosła średnio o 1,9 proc. rocznie. W ostatniej dekadzie były to 2,2 proc.

Czynnikiem, który przyspiesza światowe trendy jest rosnący popyt na te produkty w Chinach – rocznie sprzedaż mięsa w tym kraju ma rosnąć o 2,9 proc. Według GIRA jedna czwarta globalnej konsumpcji mięsa ma miejsce właśnie tam, a Chińczycy spożywają aż połowę światowej produkcji wieprzowiny. Następne są kraje Ameryki Północnej oraz państwa członkowskie Unii Europejskiej. Poza Chinami dynamicznie będzie rosło również spożycie mięsa na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce Północnej.

Najpopularniejszym gatunkiem mięsa pozostanie wieprzowina, ale długoterminowa dynamika wzrostu konsumpcji tego mięsa będzie lekko słabsza niż spożycia mięsa drobiowego. Sprzedaż droższych gatunków mięsa będzie rosła najwolniej – Komisja Europejska przewiduje, że w przypadku wołowiny będzie to 1,7 proc., a baraniny – 1,8 proc.

Ceny mięsa w 2017 r. będą o 20-30 proc. wyższe od cen z poprzedniego roku. Komisja podkreśla, że pod względem cen rynek mięsa jest znacznie bardziej stabilny niż rynek nabiału, na którym następują znaczne wahania notowań.

Źródło: Rzeczpospolita