Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wzrost cen żywca wieprzowego na razie wyhamował

Wzrost cen żywca wieprzowego na razie wyhamował
Podwyżki na rynku żywca wieprzowego na razie przystopowały, ale to być może tylko efekt poniedziałku – tłumaczą w zakładach.

Każdy dokładanie rozgląda się wokoło i czeka na ruch konkurencji. Tam gdzie dziś do punktów skupu trafi mało żywca stawki prawdopodobnie pójdą w górę. Tak było w zeszłym tygodniu, kiedy to wiele firm już od środy wprowadziło 10 groszowe podwyżki.

Zakłady z kontraktami eksportowymi, na niewielki ruch cen w górę mogą sobie jeszcze pozwolić, bo dolar w ciągu niecałych 2 miesięcy podrożał blisko o 20 proc. A właśnie w tej walucie prowadzone są rozliczenia z Ukrainą, gdzie głównie trafia nasze mięso.

W punktach skupu ceny krążą wokół 4 i pół złotego za kilogram. Ale więksi dostawcy mogą liczyć na 4 złote 80 groszy. W rozliczeniu poubojowym góra granica to teoretycznie 6 złotych. Ale wszystko zależy od potrzeb zakładu, jeśli towaru brakuje, cenniki traktuje się jako bazę do ustalania indywidualnych stawek.

Ceny klasy S zaczynają się od 5 złotych 90 groszy, po doliczeniu różnych premii i dodatków kończą na 6 złotych 20 groszach. Podobne stawki obowiązują także za klasę E.

Na targowiskach wciąż drogo. Minimalna cena pary prosiąt to 140 złotych, maksymalna jest o 200 złotych wyższa. Na 340 złotych parę zwierząt wyceniano w zeszłym tygodniu na targowisku w Siedlcach.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności