Ceny zbóż, notowania, aktualności

Tuczniki: wrzesień 4,60-4,90 zł/kg; grudzień 4,40-4,60 zł/kg

Tuczniki: wrzesień 4,60-4,90 zł/kg; grudzień 4,40-4,60 zł/kg
Żywiec wieprzowy ma kosztować we wrześniu maksymalnie 4,90 zł/kg, w grudniu – 4,60. W 2009 r. ceny żywca mają być stabilne z lekką tendencją wzrostową. We wrześniu przyszłego roku kg tuczników ma być warty w skupie 5,20 zł.

Tak prognozują naukowcy z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa, przedstawiciele związków i organizacji branżowych.

Co jakiś czas zbiera się dostojne grono – zespół ekspertów i po analizach rynkowych przedstawia prognozy cen skupu. Ta, dotycząca rynku żywca wieprzowego zakłada spadek podaży tuczników na rynku krajowym i unijnym, więc ceny powinny wykazywać tendencję wzrostową.

Jednym z podstawowych czynników decydujących o cenach skupu wieprzowiny jest pogłowie trzody. Od 2006 r. utrzymują się niekorzystne warunki chowu, które przyczyniły się do głębokiej redukcji pogłowia w Polsce. Wg. GUS w I kwartale br. pogłowie trzody wynosiło niespełna 15,7 mln szt. i było o 13 proc. mniejsze niż przed rokiem.

W przypadku udanych zbiorów zbóż i spadku ich cen – oceniają eksperci – w II połowie 2008 r. relacje cen żywiec – pasze mogłyby się rozszerzyć na tyle, żeby zapoczątkować odbudowę stada trzody w Polsce.

Źródło: farmer.pl

Powrót do aktualności