Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ruszył skup rzepaku

Ruszył skup rzepaku
Rozpoczął się skup rzepaku, ale na razie transakcji jest niewiele. Zakłady tłuszczowe proponują od 1400 do 1450 zł za tonę tego surowca – poinformowała we wtorek PAP Agnieszka Korycińska z Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku. Największe zakłady tłuszczowe – w Brzegu i w Kruszwicy – oferują za rzepak 1400-1430 zł za tonę, zaznaczając jednocześnie, że cena ta obowiązuje tylko do końca tego tygodnia.

Jak zaznaczyła Korycińska, rzepakowe żniwa na razie nie rozpoczęły się z powodu niesprzyjającej pogody. Największe zagłębie rzepaku jest w woj. wielkopolskim i kujawsko-pomorskim, a tam dotychczas padały deszcze. Rolnicy, którzy zebrali pierwsze tony tego surowca, narzekają na dużą wilgotność ziarna i mniejsze niż oczekiwali plony.

Korycińska zaznaczyła, że trudno jest prognozować obecnie nt. wysokości tegorocznych zbiorów rzepaku, gdyż wiele plantacji ucierpiało z powodu suszy. Według Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, w regionach dotkniętych klęską spadek plonów oceniany jest na 30 proc., zaś w skali kraju zbiory rzepaku będą prawdopodobnie niższe o 13 proc.

Według Korycińskiej, zbiory rzepaku nie będą w tym roku wyższe niż 1,9 mln ton. GUS szacuje, że powierzchnia zasiewów wyniosła 750 tys. ha, z czego 720 tys. zostało obsianych rzepakiem ozimym.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności