Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zmienia się sytuacja na rynku drobiu

Zmienia się sytuacja na rynku drobiu
To na razie pierwsze jaskółki, ale jednak po wielu miesiącach stagnacji ceny kurczaków do tej pory bardo niskie powoli zaczynają iść w górę. Jak się okazało podaż wcale nie jest za duża. Na razie zmiany cenników widać tylko na wolnym rynku gdzie stawki przekroczyły 3,50 zł/kg. W dużych zakładach producenci nadal nie mogą liczyć na więcej jak 3,40 zł za kilogram żywca.

To dopiero granica opłacalności tłumaczą hodowcy, o odrabianiu start nie ma jeszcze mowy. W gorszej sytuacji są teraz hodowcy indyków.

Tam spadki trwają już od kilku tygodni. Jak tłumaczą przetwórcy to wynik niskiego kursu euro i mniejszego zapotrzebowania na polski surowiec w Europie.

Ich zdaniem polskie firmy same stwarzają sobie nieuczciwą konkurencje oddając towar za groszem, byle by się go tylko pozbyć. W tej sytuacji innym trudno jest wynegocjować satysfakcjonujące stawki.

Na wolnym rynku ceny skupu kurczaków dochodzą do 3 złotych 60 groszy, a lokalnie zdarza się jeszcze więcej. W dużych zakładach stawki są o kilka procent niższe.

Ceny podstawowe skupu indyczek spadły poniżej 4 złotych za kilogram, indory zbliżają się do tej granicy.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności