Ceny zbóż, notowania, aktualności

Klęski dają się we znaki rolnikom

Klęski dają się we znaki rolnikom
Rok temu dały się we znaki przymrozki a w tym susza – rolnicy coraz częściej zamiast zysków liczą straty. Czy zmienią to dopłaty do ubezpieczeń upraw od klęsk żywiołowych? Zdania rolników w tej sprawie są podzielone.

W tym roku susza sieje spustoszenie w północno zachodniej części kraju. Z dnia na dzień jej zasięg jest, co raz większy. Najbardziej ucierpiały zboża jare. Owsa i jęczmienia na terenach dotkniętych suszą będzie mniej o 1/3. Niedobór wody lepiej zniosły oziminy, ich zbiory będą niższe o kilka procent.

Susza najbardziej daje się we znaki producentom mleka. Łąki i pastwiska wyschły a zapasy siana z poprzedniego pokosu szybko się kończą.

Nie wszyscy mają jednak zamiar ubezpieczać uprawy. Zdaniem rolników ubezpieczenia nawet z dotacjami są za drogie. Takiej opinii nie podziela resort rolnictwa.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: ubezpieczając swoje uprawy będą mieli gwarancję, że w przypadku wystąpienia szkód już będą mogli mieć wypłacone odszkodowanie. Więc to jest autentyczny zysk.

Jest też duża szansa na to, że ubezpieczenia będą tańsze, gdy staną się powszechne. Powrót do aktualności