Ceny zbóż, notowania, aktualności

Choroba Aujeszkyego u świń

Choroba Aujeszkyego u świń
Około 353 mln zł będzie kosztowała realizacja rządowego programu zwalczania choroby Aujeszkyego u świń w latach 2008-2013 – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Rada Ministrów przyjęła na posiedzeniu rozporządzenie w tej sprawie. Program zwalczania choroby Aujeszkyego u świń będzie realizowany w całej Polsce i ma doprowadzić do wyeliminowania tej choroby na terenie kraju. Przebadane zostaną wszystkie stada świń, czyli ok. 18,1 mln sztuk.

Jak podało CIR, w przypadku wykrycia przynajmniej jednego zakażonego zwierzęcia w stadzie, powiatowy lekarz weterynarii będzie zobowiązany wydać zakazy dotyczące m.in. przemieszczania się zwierząt, wystawiania świadectw zdrowia. Jednocześnie będzie musiał wydać nakazy dotyczące m.in.: przeprowadzenia szczepień w stadzie, uboju świń, a także oczyszczenia i odkażenia środków transportu, z którymi miały kontakt zakażone zwierzęta.

Za realizację programu w kraju będzie odpowiedzialny główny lekarz weterynarii, a w województwie i powiecie odpowiednio: wojewódzki i powiatowy lekarz weterynarii.

Realizacja programu ma także poprawić konkurencyjność polskich producentów trzody chlewnej na rynkach europejskich i umożliwi jej eksport do państw nienależących do Unii Europejskiej.

Choroba Aujeszkyego jest to wirusowa zakaźna choroba zwierząt domowych i dzikich. Występuje na całym świecie, najczęściej w chłodnych i wilgotnych porach roku. Wirus jest niegroźny dla ludzi.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności