Ceny zbóż, notowania, aktualności

Mocny złoty zniechęca do eksportu zbóż

Mocny złoty zniechęca do eksportu zbóż
Słaby dolar chroni polski rynek przed dużymi podwyżkami cen. Tymczasem na świecie rekordowe ceny zbóż przenoszą się na sklepowe półki.

W Polsce, dzięki silnemu złotemu i dobrym ubiegłorocznym zbiorom, wzrost cen żywności nie jest na razie drastyczny. To się jednak może zmienić, jeśli rolnicy w większym niż dotąd stopniu będą chcieli sprzedawać zboże za granicę.

Zbiory w Polsce były w 2007 r. o jedną czwartą większe niż w poprzednim sezonie. Jednocześnie wysokie ceny w Europie Zachodniej w znaczący sposób zwiększyły opłacalność eksportu. W drugim półroczu 2007 r., według danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, głównie do UE, sprzedaliśmy prawie 700 tys. t ziarna. Maklerzy oceniają, że na eksport, przede wszystkim do Niemiec, trafiło 80 proc. sprzedanego na giełdach rzepaku.

Teraz jednak sytuacja się zmieniła – eksport ziarna znacznie się zmniejszył, a to za sprawą silnego złotego i powolnego wyrównywania cen. Po przeliczeniu tona pszenicy jest w Niemczech już tylko o 20 euro droższa niż w Polsce.

Silna waluta wywołała za to ruch odwrotny – zwiększają się np. dostawy węgierskiej kukurydzy, która cieszy się powodzeniem ze względu na dobrą jakość. Mocny złoty wpłynął także korzystnie na ceny śruty sojowej. Przy utrzymujących się ostatnio na stałym poziomie notowaniach na rynkach światowych, spadek kursu dolara spowodował, że w marcu jej notowania obniżyły się z ponad 1200 do 1155 zł za t.

Niewielkie podwyżki cen widoczne są ostatnio na rynku mięsa. Według danych Ministerstwa Rolnictwa za żywiec wieprzowy płacono ostatnio średnio 3,46 zł kg, czyli o 4 proc. więcej niż przed miesiącem. Ta niewielka korekta w górę to wynik wzrostu przedświątecznego zapotrzebowania – twierdzą eksperci. Wieprzowina jest jednak w dalszym ciągu bardzo tania, tylko o 5 proc. droższa niż przed rokiem, podczas gdy w tym czasie pasze podrożały o 30 – 40 proc.

 – Za dwa miesiące prawdopodobnie czeka rynek bardziej wyraźny wzrost cen wieprzowiny – zapowiada Andrzej Dębowski z giełdy ROL-PETROL w Łodzi. – Nieuchronnie nadchodzi świński dołek. Od dawna hodowla trzody, przy relacjach cen sprzedaży tuczników i pasz, przestała być opłacalna. Rolnicy zredukowali stada, zmniejsza się dostawy. Podwyżki zależeć będą jednak od sytuacji na rynku mięsa w UE. Dotychczas, choć mięso w Unii było droższe niż w Polsce, import przy mocnym złotym był opłacalny. Zakłady chętnie kupowały te surowce nawet po cenach nieco wyższych od krajowych z uwagi na dobrą jakość tych produktów.

Grzegorz Barczewski – firma Logran, zajmująca się obrotem zbożem

Duży w tym sezonie eksport zbóż w ostatnich miesiącach wyraźnie się zmniejsza. Powodem są wysokie ceny krajowe, które wyrównały się z zagranicznymi, oraz słabnące euro. Umacniający się złoty powoduje natomiast ożywienie w imporcie, co może doprowadzić do zahamowania wzrostu cen zbóż na rynku krajowym. Zwiększyły się dostawy kukurydzy z Węgier, która nawet przy porównywalnych cenach cieszy się powodzeniem ze względu na dobrą jakość. Rosną też kontrakty importowe na kukurydzę z Ukrainy. Przy obecnym kursie dolara jest tańsza od polskiej.


Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności