Poprawiła się sytuacja na rynku otrąb

Do tej pory pilnie poszukiwane przez producentów pasz i przetrzymywane przez młynarzy, teraz dostępne są praktycznie u większości producentów. Lutowe czyszczenie magazynów i spore ilości zbóż paszowych na rynku spowodowały, że młyny wolą otręby sprzedawać na bieżąco.

Przetwórcy, którzy na początku tygodnia rzucili się na otręby i dokupili brakujące ilości po wysokich cenach, teraz wstrzymują się z większymi zakupami licząc na spadki. Ceny na razie utrzymują się na wysokim poziomie, ale to dopiero pierwszy tydzień takiej dostępności towaru.

Za tonę otrąb pszennych przetwórcy płacą średnio 710 złotych. Najdrożej jest na północy, tam sprzedający dyktują ceny na poziomie 750 złotych, dlatego transakcji jest niewiele. Najtaniej jest w Łódzkiem i na Podlasiu.

Ceny otrąb workowanych
(loco sprzedający)
gatunek cena (zł/t)
pszenne 680 – 750
żytnie 600 – 650

Producenci przestrzegają, że ceny otrąb szybko nie spadną, a same przeceny nie będą zbyt duże, bo drogie są zboża paszowe. Pszenica kosztuje nawet 930 złotych za tonę. Cena tony kukurydzy waha się od 810 na południu do 850 złotych na północy kraju.

Ceny surowca paszowego
(loco sprzedający)
gatunek cena (zł/t)
pszenica 850 – 930
kukurydza 810 – 850

Źródło: Agrobiznes, TVP1