Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rosja znosi ograniczenia w imporcie polskiego drobiu

Rosja znosi ograniczenia w imporcie polskiego drobiu
Rosja zniosła czasowe ograniczenia na import produktów drobiarskich z Polski. Obowiązywały one od 6 grudnia 2007 r.

Decyzję o zniesieniu embarga podjęła Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji (Rossielchoznadzor).

Jak poinformował we wtorek rzecznik Rossielchoznadzoru Aleksiej Aleksiejenko, "decyzja ta była podjęta w związku z ustabilizowaniem się sytuacji epizootycznej w Polsce związanej z wystąpieniem wirusa ptasiej grypy H5N1 i gwarancjami służb weterynaryjnych Polski o bezpieczeństwie dostaw produkcji do Rosji".

Dyrektor Krajowej Rady Drobiarstwa Leszek Kawski wyjaśnił we wtorek PAP, że Polska starała się, by Rosja zniosła jak najszybciej ograniczenia w imporcie drobiu. Zapewnił, że wiele firm nawiązało już kontakty handlowe i czeka na możliwość eksportu elementów kurczaków i indyków na rosyjski rynek.

Powiedział, że kraje pozaunijne mogą utrzymywać taki zakaz przez trzy miesiące od chwili pojawienia się ostatniego przypadku wystąpienia tej choroby. Termin ten upłynąłby 22 marca. Ostatni przypadek grypy u ptaków wykryto 22 grudnia 2007 r. w miejscowości Sadłowo (pow. żuromiński).

Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski powiedział, że Inspekcja Weterynaryjna nie otrzymała jeszcze decyzji Rossielchoznadzoru w sprawie zniesienia ograniczeń.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności