Ceny zbóż, notowania, aktualności

Optymistyczne prognozy dla zbóż

Optymistyczne prognozy dla zbóż
Prognozy dotyczące przyszłorocznych żniw są optymistyczne. Unijni rolnicy zwiększają powierzchnię upraw. Jeśli w 2008 r. dopisze pogoda, plony zbóż będą wysokie – donosi "Rzeczpospolita".

Według francuskiej firmy analitycznej Strategie Grains zbiory zbóż w Unii Europejskiej wyniosą w przyszłym roku 291 mln ton – to o 14 proc. więcej niż w tym roku.

Zbiory pszenicy miękkiej mogą wzrosnąć o 15 proc., do 129,3 mln ton. Największy wzrost produkcji spodziewany jest we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Analitycy z brytyjskiej firmy doradczej ADAŚ przewidują, że przyszłoroczna produkcja pszenicy w Wielkiej Brytanii może osiągnąć 16 mln ton, a to oznacza, że będzie o 20 proc. większa od tegorocznej.

Zbiory kukurydzy w Unii w przyszłym roku ocenia się na 59,2 mln ton – o 26 proc. powyżej 47 mln ton zebranych w bieżącym sezonie i o 2,2 mln ton więcej niż prognozowano miesiąc wcześniej. Największy wzrost produkcji kukurydzy spodziewany jest w Rumunii, na Węgrzech, we Włoszech i w Bułgarii, które w tym roku dotknęła susza.

Prognoza zakłada także wzrost unijnej produkcji jęczmienia o 4 mln ton, do 61,8 mln ton. Zbiory żyta w przyszłym roku ocenia się na 8,6 mln ton, tj. o 9 proc. więcej niż w 2007 r.

Wzrost produkcji zbóż będzie wynikał przede wszystkim ze zwiększenia areału upraw, ponieważ Komisja Europejska zdecydowała o zniesieniu w przyszłym roku obowiązku odłogowania 10 proc. gruntów rolnych w starych państwach UE.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności