Ceny zbóż, notowania, aktualności

Na rynku wieprzowiny od piątku duży ruch

Na rynku wieprzowiny od piątku duży ruch
Poszukiwane są świeże, typowo świąteczne elementy. Maklerzy uważają, że do nagłego wzrostu popytu przyczyniła się ptasia grypa i zapowiedzi o otwarciu naszej wschodniej granicy.

A towaru brakuje, szczególnie świeżych półtusz oraz schabu i karkówki. Rosną też ceny. W ciągu kilku dni półtusze zdrożały średnio o złotówkę za kilogram. Teraz za chłodzone w klasie E trzeba zapłacić od 5,70 do nawet 6,30 złotych za kilogram. Ceny elementów wieprzowych już nie mogą tak galopować w górę, tu importerzy, aby sprzedać towar musieli nieco spuścić z tonu.

Mięsa drobne, podroby i tłuszcze teraz w ogóle nie znajdują nabywców, bo nikt nie chce zostać z zapasami na koniec roku, kiedy robione są przeglądy magazynów. Zdaniem maklerów jutro i może jeszcze czwartek to ostatnie dni wzmożonych zakupów.

 – Ceny schabu z importu bardzo zróżnicowane – informują maklerzy z Łodzi. Mięso bez kości w transakcjach kosztuje od 12,80 do nawet 15 złotych. Krajowego towaru na rynku brakuje. Za karkówkę bez kości maksymalnie trzeba zapłacić 11 złotych.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności