Ceny zbóż, notowania, aktualności

KE: zakaz eksportu polskiego drobiu z 5 powiatów

KE: zakaz eksportu polskiego drobiu z 5 powiatów
Komisja Europejska wprowadziła w poniedziałek zakaz eksportu polskiego drobiu z pięciu powiatów w Polsce w związku z wykryciem dwóch ognisk ptasiej grypy pod Płockiem. Unijne laboratorium w Wielkiej Brytanii potwierdziło, że chodzi o wirus H5N1.

Zakaz dotyczy powiatów: włocławskiego, płockiego, sierpeckiego, gostynińskiego i lipieńskiego – powiedział zastępca głównego lekarza weterynarii Krzysztof Jażdżewski, który w Brukseli wziął udział w posiedzeniu unijnych ekspertów weterynaryjnych. Poparli oni decyzję KE.

 – Zakres terytorialny (zakazu) obejmuje strefę zapowietrzoną, strefę zagrożoną i strefę buforową – wyjaśnił Jażdżewski. Podkreślił, że KE i eksperci po prostu zatwierdzili środki wprowadzone przez polskie władze.

 – To, co strona polska zaproponowała, zostało przyjęte. Restrykcje obejmują mały obszar, z uwagi na to, że ocena podjętych działań jest pozytywna – powiedział.

Zakaz wchodzi w życie w poniedziałek o godz. 17.00 i ma obowiązywać 30 dni – z możliwością przedłużenia.

Zakaz eksportu mięsa do krajów UE obejmuje większy obszar niż zakaz uboju i sprzedaży na rynek polski. Zastępca głównego lekarza weterynarii tłumaczył, że trzeba było dokładnie wyznaczyć teren na potrzeby krajów UE.

 – Gdyby w ogóle nie wyznaczano takich stref, to państwa członkowskie mogłyby być zdezorientowane: jedno zablokowałoby całą Polskę, inne dwa-trzy województwa – powiedział. Dodał, że "jest to element profilaktyki".

Jednocześnie zapewniał, że dla polskich konsumentów "nie ma żadnego zagrożenia bezpośredniego". – Drób, który idzie z tych terenów do rzeźni, podlega najbardziej restrykcyjnym kontrolom weterynaryjnym w tym kraju. Zanim się go wypuści, jest dokładnie przebadany – podkreślił.

Drób i mięso, które nie będą mogły być eksportowane do innych krajów UE, ale mogą trafić do sprzedaży w Polsce, będzie znakowane "na rynek krajowy" – powiedział Jażdżewski.

Dodał, że zgodnie z unijnymi przepisami wprowadzenie zakazu eksportu z całej Polski mogłoby nastąpić w przypadku wystąpienia "wielu rozproszonych ognisk grypy ptaków". – To nie ma miejsca, choć nie mogę obiecać, że nie wykryjemy kolejnego ogniska. Ale robimy w tej chwili wszystko, by nie doszło do zarażenia w innych gospodarstwach – powiedział.

Zastępca głównego lekarza weterynarii wyjaśnił także, że rolnikom, którzy poniosą straty z powodu wprowadzenia zakazu, nie należą się odszkodowania. – Odszkodowanie należy się za ubój z nakazu – powiedział. Dodał, że w razie konieczności odszkodowanie pokrywa także pasze i ściółkę, które zostały zutylizowane.

Wirusa H5N1 wykryto w sobotę w dwóch gospodarstwach indyczych w Uniejewie i Myśliborzycach w gminie Brudzeń Duży pod Płockiem (Mazowieckie).

Źródło: PAP

Powrót do aktualności