Ceny zbóż, notowania, aktualności

Nieopłacalna trzoda

Nieopłacalna trzoda
Czyżby szykowały się kolejne rolnicze protesty z powodu nieopłacalności chowu trzody chlewnej? Nie wykluczone, że tak. Producenci są rozgoryczeni. Rząd będzie prosił o pomoc Komisję Europejską.

Problemy producentów trzody chlewnej są starej jak świat. Nawet zrzeszanie się w grupy producenckie ich nie rozwiązuje.

Andrzej Tułaza, Jarocińskie Zrzeszenie Producentów trzody Chlewnej: – Ciągle odwieczny problem: cena skupu. Jesteśmy zorganizowani, 3 lata pracujemy jako grupa, ale szczerze mówiąc to nie możemy jeszcze za dużo.

Takie same problemy mają obecnie wszyscy producenci trzody chlewnej. To efekt rosnących kosztów produkcji. Zboża są coraz droższe i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie staniały. Dlatego rolnicy ograniczają nieopłacalną produkcję. Prognozy analityków rynku mówią, że taka sytuacja może się utrzymać nawet do końca przyszłego roku.

Krzysztof Kwiatoń, producent trzody chlewnej: – Ten kryzys to nie tylko dokładanie rolników, bo już nie ma z czego dokładać. W tej chwili zaczyna się bankructwo gospodarstw rolnych.

Co na to rząd? Niestety resort rolnictwa w tej sytuacji nie wiele może. Klasycznego skupu nadwyżek zakazują unijne przepisy. Ostatnio omijaliśmy je kupując mięso na wymianę strategicznych rezerw państwowych. Ale ten mechanizm raczej się nie powtórzy, gdyż był nieskuteczny. Są też inne pomysły.

Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa: – Nie będziemy interweniować poprzez zwiększenie rezerwy materiałowej, te pieniądze chcielibyśmy przeznaczyć na pomoc dla przedsiębiorców, którzy mieliby możliwość przechowywania skupionego żywca na lepszą perspektywę.

Inne propozycje rządu mające ustabilizować sytuację na rynku to między innymi wniosek do Komisji Europejskiej o uruchomienie dopłat do eksportu na rynki trzecie. Przy poparciu Brukseli staramy się także, aby Wspólnota czasowa zawiesiła cła na zboża. Ma to ułatwić ich import oraz zapewnić spadek cen.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności