Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rekordowe zbiory rzepaku

Rekordowe zbiory rzepaku
Zbiory rzepaku w tym roku były rekordowe i wyniosły prawie 1 mln 85 tys. ton – ocenia Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku (KZPR). Cena skupu rzepaku na cele spożywcze wyniosła średnio 980 zł za tonę. We wtorek szacunkowe dane tegorocznych zbiorów rzepaku i rzepiku podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Według GUS, zbiory wyniosły 2 mln 112 tys. ton i były o prawie 28 proc. wyższe niż w ubiegłym roku. W 2006 r. zebrano 1 mln 651 tys. ton tych upraw. W latach 2001–2005 przeciętne roczne zbiory wyniosły 1 mln 178 tys. ton.

W ocenie KZPR, z zebranych 1 mln 85 tys. ton rzepaku 1 mln 541 tys. ton zostało przeznaczone na cele spożywcze, a reszta – na cele energetyczne. Nadwyżka została wyeksportowana do Niemiec.

Jak podało Zrzeszenie, średnia ważona cena rzepaku na cele spożywcze w skupie wyniosła w tym roku 980 zł/t. Ceny uzyskiwane przez rolników były jednak niższe niż cena obowiązująca na giełdzie MATIF (w oparciu o notowania na giełdzie w Paryżu ustalana jest cena skupu rzepaku w Polsce). Różnice między poszczególnymi punktami skupu w ciągu całego okresu skupu wyniosły nawet 140 zł na tonie.

Według KZPR, tegoroczny skup trwał bardzo krótko. W ciągu 2–3 tygodni, na przełomie lipca i sierpnia, z pól zebrano ponad 60 proc. rzepaku.

Z informacji uzyskanych przez Zrzeszenie wynika, że wielu rolników, którzy w tym roku zakontraktowali rzepak na cele energetyczne, wypowiedziało umowy, gdyż rynkowa cena rzepaku kierowanego do przetwórstwa spożywczego była wyższa. Średnia ważona cena rzepaku płaconego w skupie na cele energetyczne wyniosła 930 zł za tonę.

Lepszą cenę za rzepak uzyskiwali rolnicy w eksporcie. Np. w woj. dolnośląskim firmy skupujące płaciły za surowiec 1.100 zł za tonę, z odbiorem na miejscu w gospodarstwie.

Zdaniem ekspertów, w wyniku niekorzystnych relacji cenowych między cenami rzepaku a pszenicą, w 2008 roku rolnicy mogą zmniejszyć powierzchnię zasiewów rzepaku o ok. 10–15 proc. Podobna sytuacja jest w Europie Zachodniej. Może ona doprowadzić do dalszego wzrostu cen rzepaku i produktów pochodnych w całej Europie.

W tym roku GUS oszacował, że rzepak został zasiany na powierzchni 800 tys. ha. Natomiast Zrzeszenie, opierając się na danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ocenia, że rzepakiem obsianych było 711 tys. ha.

W opinii KZPR, zbiory rzepaku w 2008 r. powinny wynosić minimum 1 mln 540 tys. ton, by zaspokoić potrzeby konsumpcyjne.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności