Ceny zbóż, notowania, aktualności

Inicjatywa oddolna

Inicjatywa oddolna
W Polsce potrzebny jest monitoring rynku wołowiny i koordynacja jej produkcji. Tak twierdzą hodowcy ze Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego i chcą powołać zespół do spraw wołowiny. Zdania w branży co do potrzeby takich decyzji są jednak mocno podzielone.

W Polsce rocznie rodzi się 600 tysięcy cieląt ras mięsnych. Niebawem liczba ta być może się podwoić – twierdzą analitycy. Jeśli dotychczasowy wzrost pogłowia bydła utrzyma się, to w ciągu najbliższych 6–ciu lat staniemy się jednym z unijnych liderów w produkcji wołowiny. To wystarczający powód, żeby już teraz mówić o koordynacji rynku – twierdzą pomysłodawcy.

Jerzy Wierzbicki Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego: Jest potrzeba lepszej komunikacji nie tylko w branży ale i między branżowej w tej sprawie.

Specjalne pismo trafiło już do resortu rolnictwa. Tam jednak, nikt nie chce komentować inicjatywy hodowców. Za to chętnie robią to koledzy z branży. Ich zdaniem powołanie kolejnego zespołu koordynującego rynek jest całkowicie niepotrzebne.

Witold Choiński, "Polskie Mięso": – Pewnego rodzaju funkcje koordynacji w danej branży prowadzą organizacje branżowe. Tworzenie nowych struktur nigdy się jeszcze w Polsce nie sprawdzało.

Hodowcy liczą jednak, że zespół ekspertów powstanie. Być może wtedy dzięki niemu, uda się dokończyć dwa największe przedsięwzięcia Związku. Chodzi o "Eurosteak 2012" i pierwszą w Polsce aukcję bydła mięsnego. Oba pomysły, z powodu braku funduszy utknęły w martwym punkcie. Teraz trwają poszukiwania pieniędzy.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności