Ceny zbóż, notowania, aktualności

Drogie pasze windują ceny wieprzowiny

Drogie pasze windują ceny wieprzowiny
Opłacalność produkcji spada z powodu gwałtownie rosnących cen pasz – alarmują hodowcy trzody chlewnej. Jedyna dobra informacja jest taka, że zdaniem analityków rynku obecne wysokie ceny skupu powinny się utrzymać nawet do początku przyszłego roku.

Gdyby nie sytuacja na rynku zbóż producenci mięsa wieprzowego nie mieliby na co narzekać. Ceny skupu przekroczyły już bowiem dawno 4 złote za kilogram. Problem w tym, że pasze drożeją z tygodnia na tydzień.

Tadeusz Blicharski Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "Polsus": w żadnym wypadku ceny żywca nie pokrywają kosztów produkcji.

Zdaniem hodowców sprawie powinna się przyjrzeć Komisja Europejska. A jedynym wyjściem jest import tanich pasz z zagranicy. Czy Bruksela tak postąpi, nie wiadomo, ale wiadomo, że sytuacja robi się wyjątkowo trudna.

Tadeusz Blicharski Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "Polsus": ten kryzys się pogłębia z tego powodu, że wielu producentów trzody sprzedaje świnie lżejsze, żeby się ich pozbyć z własnych chlewni, bo nie opłaca się kupować zboże, a to zboże, które mają lepiej sprzedać niż przeznaczyć na paszę dla zwierząt.

Zdaniem analityków spadkowa tendencja w chowie trzody utrzyma się jeszcze przez kilka miesięcy. A to oznacza, że ceny skupu nie powinny spaść.

Prof. Stanisław Stańko, SGGW: przez najbliższe 6–8 miesięcy ceny zbóż nie będą miały wpływu na ceny trzody chlewnej.

Ceny skupu trzody chlewnej na poziomie 4,10 – 4,20 złotych za kilogram powinny się utrzymać do pierwszego kwartału 2008 roku. Tylko w ostatnich miesiącach tego roku można się spodziewać tradycyjnego sezonowego spadku cen o około 1/10.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności