Ceny zbóż, notowania, aktualności

Unia podbije nam ceny

Unia podbije nam ceny
Słabe prognozy zbiorów w krajach Unii Europejskiej windują ceny zbóż w Polsce – wynika z danych resortu rolnictwa. Według danych Ministerstwa Rolnictwa od pięciu tygodni trwa systematyczny wzrost cen skupu pszenicy.

"Zbiory zbóż w większości województw zostały zakończone. Jednak występujące częste i dość intensywne opady deszczu opóźniają prace żniwne w kilku pozostałych województwach. Informacje o weryfikacji prognoz zbiorów zbóż "w dół" w zachodniej i południowej części Europy powodują wstrzymywanie się krajowych producentów z dostawą ziarna do skupu w oczekiwaniu na wyższe ceny. W związku z tym obserwowana jest przewaga popytu nad podażą, a taki stan wpływa na dalszy dynamiczny wzrost cen zbóż" – napisali eksperci MR w cotygodniowej analizie rynku.

W drugiej połowie sierpnia (20–26 sierpień) za pszenicę konsumpcyjną średnio w kraju płacono 736 zł za tonę, tj. o blisko 7 proc. więcej niż w tydzień wcześniej. W odniesieniu do notowań sprzed miesiąca oraz sprzed roku pszenica konsumpcyjna zdrożała odpowiednio o 33 proc. i o ok. 46 proc.

W ciągu tygodnia (20–26 sierpień) o blisko 8 proc. wzrosła również cena skupu żyta konsumpcyjnego i osiągnęła poziom 644 zł za tonę. Porównując aktualną cenę żyta do cen notowanych przed miesiącem i przed rokiem ziarno to zdrożało odpowiednio o 34 proc. i o 64 proc.

W tym samym czasie obniżyła się (o 5 proc.) cena jęczmienia paszowego. Za tonę tego ziarna dostawcy otrzymywali średnio w kraju 589 zł, tj. o ponad 10 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie cena tego ziarna była o ponad ok. 64 proc. wyższa w porównaniu do cen notowanych przed rokiem.

Źródło: interia.pl

Powrót do aktualności