Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rekordowo drogie zboże

Rekordowo drogie zboże
Ceny zbóż ciągle rosną. W skupach można już otrzymać nawet 800 zł za tonę dobrej jakościowo pszenicy. Na targowiskach cena sięga nawet 1000 zł/t.

 – Dlaczego cena zboża rośnie z dnia na dzień? – pyta Barbara Kociakowska. I odpowiada: Bo rolnicy wstrzymują się z jego sprzedażą. I, jak mówi Henryk Łada, prezes Podlaskich Zakładów Zbożowych w Białymstoku, zapewne wkrótce dojdzie do tego, że młyny zaczną sprowadzać zboże z importu.

 – Myślę, że znowu powtórzy się sytuacja z minionego sezonu – podkreśla Henryk Łada. – Wówczas rolnicy przetrzymywali zboże, bo ciągle mieli nadzieję, że zdołają uzyskać za nie jeszcze wyższą cenę. Tymczasem firmy, zaniepokojone sytuacją, sprowadziły duże ilości ziarna zza granicy.

Ale w tym roku import wcale taki łatwy nie będzie. Bo w krajach europejskich, z których zawsze sprowadzaliśmy zboża, np. na Węgrzech w tym roku jest nieurodzaj. Nie dość, że nie mają nadwyżek, to same muszą je importować. Dlatego polskie firmy mogą szukać ziarna w Argentynie czy Ameryce.

A ziarno jest obecnie bardzo drogie. Złożyło się na to kilka powodów. Są to anomalie pogodowe, nieurodzaj w Europie oraz Australii oraz brak zapasów unijnych.

PZZ–ty obecnie za tonę pszenicy płacą od 600 do nawet 800 zł. Cena jest uzależniona od kilku czynników m.in. od jakości ziarna oraz wielkości dostaw.

 – Musimy premiować swoich największych dostawców – mówi Henryk Łada. – Wszyscy tak robią, wystarczy popatrzeć na spółdzielnie mleczarskie. Za żyto konsumpcyjne PZZ–ty płacą około 700 zł/t, a za paszowe około 500 zł/t. A w tym roku ponad połowa zbiorów nadaje się tylko na paszę.

Zresztą, jak dowodzi prezes PZZ–tów, w tym roku cennik jest jak harmonia, stale się zmienia.

Również z analiz rynku prowadzonych przez Krajową Federację Producentów Zbóż wynika, że cena ziarna jest wyższa co tydzień.  – Za pszenicę konsumpcyjną rolnicy otrzymują już ponad 700 zł za tonę – podkreśla Zbigniew Kaszuba, prezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż. – A mimo tak wysokich cen polskie zboża są najtańsze w Europie.

Z danych Federacji wynika, że 20 sierpnia średnia cena skupu pszenicy w Polsce wynosiła 712 zł/t. Tymczasem tydzień wcześniej było to 685 zł/t.

 – Ceny zbóż są bardzo korzystne – przyznaje Jerzy Jałoza, rolnik z Berezowa Starego.

Jednak w tym roku ziarna jeszcze nie sprzedawał. Bo, jak mówi, dopiero kilka dni temu skończył żniwa i po prostu nie miał kiedy tego zrobić.

 – Na pewno jednak teraz sprzedam część zbiorów – zapewnia.

Jak mówi, ten rok nie był dla niego zły. Raczej nie ma powodu, by narzekać na nieurodzaj. A jaka jest jakość ziarna, jeszcze nie wie. Z pewnością to zboże, które było koszone wcześniej, będzie miało lepsze parametry. Te z końcówki żniw zapewne będzie miało przede wszystkim gorszą liczbę opadania.

Jerzy Jałoza doskonale pamięta sytuację sprzed roku. Kiedy to zboże było drogie.

 – Młynarze dzwonili do mnie, namawiali do sprzedaży – opowiada rolnik ze Starego Berezowa. – Ja jednak miałem wówczas inne sprawy na głowie. I straciłem.

Źródło: Gazeta Współczesna

Powrót do aktualności