Ceny zbóż, notowania, aktualności

Dalszy wzrost cen zbóż

Dalszy wzrost cen zbóż
Końcówka żniw w kraju przynosi dalsze wzrosty cen zbóż, związane ze słabymi zbiorami w Europie oraz niskim stanem zboża w magazynach – wynika z danych ministerstwa rolnictwa.

"W większości województw żniwa dobiegają końca. Przelotne opady deszczu opóźniają jednak ich zakończenie. Podaż ziarna do skupu nadal jest ograniczona, co powoduje stopniowy wzrost cen" – podał resort.

"Na trend wzrostowy wpływają również niższe niż przewidywano zbiory zbóż w zachodniej i południowej części Europy, a także znacząco niższe zapasy magazynowe ziarna. Dlatego firmy zagraniczne zainteresowane są zakupem polskiego ziarna, które nadal jest tańsze niż w większości krajów UE" – napisali analitycy resortu w cotygodniowej analizie.

Według danych ministerstwa, w ciągu tygodnia pszenica zdrożała o 7,1 proc. i w dniach 13–19.08.2007 płacono za nią średnio w kraju 689 zł/t. Ziarno to było droższe o 26 proc. w odniesieniu do notowań sprzed miesiąca oraz o 56 proc. droższe niż przed rokiem.

W porównaniu z poprzednim tygodniem wzrosła również cena żyta konsumpcyjnego (o 7,2 proc.); średnio w kraju kształtowała się na poziomie 598 zł/t. Była wyższa o 30,6 proc. niż przed miesiącem oraz o 68,5 proc. wyższa niż przed rokiem.

W tym okresie o 12,2 proc. podrożał jęczmień paszowy. Za 1 tonę tego ziarna dostawcy otrzymywali średnio w kraju 621 zł, tj. o 16 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie cena tego ziarna była o ponad 75 proc. wyższa w porównaniu do cen notowanych przed rokiem.

Droższa była również kukurydza, za którą w skupie można było uzyskać przeciętnie 692 zł/t, wobec 661 zł/t tydzień wcześniej. W odniesieniu do notowań sprzed miesiąca i roku cena kukurydzy była wyższa odpowiednio o ok. 17 proc. oraz o 46 proc.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności