Ceny zbóż, notowania, aktualności

Czekają ze zbożem

Czekają ze zbożem
Ceny zbóż na giełdach powoli pną się w górę. Jednak jak na razie niewielu chętnych do sprzedaży. Żniwa się przeciągają, a ci, którym pogoda nie przeszkodziła zebrać ziarno wyczekują jeszcze wyższych cen.

Na Warszawskiej Giełdzie Towarowej pojawili się już pierwsi przedsiębiorcy, którzy oferują 700 złotych za tonę wysokojakościowej pszenicy. Jak na razie przed zawarciem transakcji odstrasza chyba tylko wysoka kaucja oraz wymagana dostawa we wrześniu. Ale takie ceny w tym roku będą raczej normalnością.

 – Transakcje, które były zawierane przed tygodniem opiewały na cenę 700 zł. za tonę pszenicę, ale to była pszenica elitarna teraz wydaje się, że ta cena rynkowa wydaje się zbliżać do tych poziomów – mówią maklerzy.

Jak to możliwe, gdy prognozy dotyczące zbiorów jasno mówiły o bardzo udanych żniwach. Pierwszy powód to niskie zbiory za granicą. Już teraz jest duże zapotrzebowanie na polskie ziarno. Drugi to pogoda.

 – Zapowiadało się, że pogoda będzie dobra, zbiory będą też niezłe, ale jak widzimy ta pogoda w tej chwili jest nie najlepsza i ziarno jest gorszej jakości niż przewidywano. – mówią maklerzy.

Jak na razie na rynku atmosfera wyczekiwania. Rolnicy, którzy zebrali już zboże lub za chwilę zbiorą najprawdopodobniej nie będą się spieszyć do elewatorów.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności