Ceny zbóż, notowania, aktualności

Płacą nawet 1000 zł za tonę rzepaku

Płacą nawet 1000 zł za tonę rzepaku
Na terenie całego kraju rozpoczęły się żniwa rzepakowe. Zakłady tłuszczowe płacą nawet ponad 1000 zł za tonę zakontraktowanego rzepaku – poinformowała Agnieszka Korycińska z Krajowego Związku Producentów rzepaku (KZPR).

Zakłady przetwórcze skupują rzepak na cele spożywcze oraz przemysłowe. Najwyższe ceny uzyskują rolnicy za dostawę zakontraktowanego rzepaku do zakładów w Kruszwicy i Brzegu – 1015 zł/t, za rzepak skupowany poza kontraktem, płacą nieco mniej – 950 zł/t. Dostarczany surowiec musi jednak spełniać warunki rzepaku technologicznego np. jego wilgotność nie powinna przekraczać 7 proc.

Jak wyjaśniła Korycińska, ceny rzepaku są w całym kraju zróżnicowane. Najniższe ceny skupu proponuje spółka Elstar w rejonie lubelszczyzny – 820 zł/t, w związku z tym producenci rzepaku nie są zainteresowani sprzedażą surowca do tej firmy. Według danych resortu rolnictwa, średnio w kraju rolnicy uzyskują za rzepak cen 928 zł/t.

W opinii KZPR, cena rzepaku uzyskiwana przez rolników, powinna być zadowalająca dla rolników biorąc pod uwagę wcześniejsze obawy, iż jego cena będzie na poziomie 600 zł/t. Zaznaczyła, że Zrzeszenie prognozowało, iż cena skupu rzepaku będzie w granicach 950 zł/t.

Zdaniem Korycińskiej, obecnie rolnicy nie mają problemów ze zbytem rzepaku. Jedyną trudnością jest to, że firmy nie nadążają za skupem, gdyż z powodu warunków pogodowych tegoroczne żniwa przebiegają nietypowo – rzepak dojrzał do zbioru w wielu regionach Polski jednocześnie. W poprzednich latach żniwa były bardziej rozciągnięte w czasie, a rzepak dojrzewał stopniowo. Dodała, że jest to powodem tworzenia się kolejek przed punktami skupu.

Korycińska ocenia, że tegoroczne plony będą dobre, najlepsze uzyskują plantatorzy z woj. kujawsko–pomorskiego – średnio 3,5 tony z hektara, w pozostałych regionach kraju średnie plony powinny być na poziomie 2,5 t/ha.

Według niej, trudno jest w tej chwili oszacować wielkość zbiorów, ale prawdopodobnie będzie on się wahać w granicach 1,6–1,7 mln ton.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności