Wzrost cen skupu pszenicy, nadal rośnie cena wieprzowiny

Po pięciotygodniowych spadkach nastąpił niewielki wzrost cen skupu pszenicy konsumpcyjnej. Od siedmiu tygodni rosną ceny skupu żywca wieprzowego – podał resort rolnictwa w poniedziałkowym komunikacie.

Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pszenica konsumpcyjna podrożała o 0,8 proc. i w dniach 2–8 lipca br. średnio w kraju płacono za nią 602 zł/t. Ziarno to było tańsze o 2 proc. niż przed miesiącem, ale w odniesieniu do notowań sprzed roku było droższe o 37,5 proc.

W analizowanym tygodniu o 3 proc. wzrosła przeciętna cena żyta konsumpcyjnego w skupie. Za 1 tonę tego ziarna dostawcy otrzymywali przeciętnie 582ázł/t, tj. o blisko 3 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie cena żyta konsumpcyjnego kształtowała się na poziomie o 74 proc. wyższym niż przed rokiem.

W ciągu tygodnia cena skupu kukurydzy wzrosła o 2 proc. i w dniach 2–8 lipca br. za to ziarno płacono średnio 588ázł/t. Poziom tej ceny był zbliżony do notowań cen przed miesiącem.

Nadal rosną ceny skupu żywca wieprzowego. Według danych MRiRW w dniach 2–8 lipca br. średnio w kraju ukształtowały się one na poziomie 4,11 zł/kg, tj. o 2,1 proc. wyższym niż tydzień wcześniej i o ponad 23 proc. wyższym niż przed miesiącem. Również w porównaniu do cen sprzed roku były one o ok. 3 proc. wyższe.

Ceny skupu bydła w ciągu tygodnia obniżyły się o 0,9 proc. i według MRiRW wynosiły one przeciętnie w kraju 3,98ázł/kg. W porównaniu do analogicznego tygodnia czerwca, żywiec wołowy potaniał o 1,5 proc., a w odniesieniu do tego samego okresu 2006 r. był tańszy o 10 proc.

W analizowanym tygodniu dalej rosły ceny skupu drobiu. Według informacji MRiRW, w dniach 2–8 lipca br. za kurczęta brojlery płacono średnio 3,32 zł/kg, tj. o 1,5 proc. więcej niż przed tygodniem i o 7,4 proc. więcej niż przed miesiącem oraz o ok. 32 proc. więcej niż rok wcześniej. Indyki skupowano przeciętnie po cenie niższej o 0,9 proc. niż przed tygodniem, tj. 4,50 zł/kg. Były one o 2,8 proc. tańsze niż miesiąc wcześniej, natomiast w porównaniu do tego samego tygodnia ub.r. ceny indyków wzrosły o ok. 27 proc.

Źródło: PAP