Ceny zbóż, notowania, aktualności

Po żniwach ceny zbóż będą o 15–20 proc. niższe

Po żniwach ceny zbóż będą o 15–20 proc. niższe
Po tegorocznych żniwach ceny zbóż spadną sezonowo o 15–20 proc. w porównaniu do cen ziarna notowanych po żniwach w ubiegłym roku. Większego wzrostu cen można się spodziewać dopiero w II kwartale 2008 roku – prognozują eksperci Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ).

"W okresie żniw w 2007 roku podaż ziarna będzie znacznie większa niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu. Zboża będzie jednak mniej niż po żniwach 2004 i 2005, ponieważ mniejsze są zapasy początkowe. Dlatego ceny zbóż będą o 15–20 proc. niższe od notowań sprzed roku" – napisali eksperci Instytutu w cyklicznej analizie rynkowej dotyczącej rynku zbóż.

"W okresie interwencji dolny poziom cen będzie wyznaczany przez cenę interwencyjną, ale jej rola powinna być stosunkowo niewielka. Wyznacznikiem górnego poziomu cen (szczególnie zbóż konsumpcyjnych) będą ceny importowe powiększone o niezbędne koszty związane z transportem do kraju. Większego wzrostu cen można się spodziewać dopiero w II kwartale 2008 roku" – uważają specjaliści z IERiGŻ.

Zbiory zbóż w 2007 roku, według prognoz IERiGŻ mogą wynieść około 27,6 mln ton, co oznacza, że byłby by o 27 proc. wyższe niż zbiory w klęskowym 2006 roku. Średnie plony mogą wzrosnąć o 26 proc. do 3,3 ton na hektar, szacuje Instytut.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności