Ceny zbóż, notowania, aktualności

Tanieją brojlery

Tanieją brojlery
Stawki płacone za żywiec w dużych zakładach zrównały się już z wolnym rynkiem, a to zawsze oznacza większą podaż żywca i koniec kłopotów z realizacją handlowych zamówień.

Dopóki tuszki z kurczaków udawało się sprzedawać powyżej 5 złotych za kilogram, firmy mogły pozwolić sobie na wysokie ceny skupu. Teraz kiedy ceny tuszek spadły poniżej 4 i pół złotego, interes przestał się przetwórniom opłacać. Drobiarze liczą jeszcze na wzrost sprzedaży w ostatnich dniach przed świętami, bo jak na razie popyt nie zachwyca.

Najszybciej na zmianę sytuacji zareagowały małe firmy. U nich obniżki sięgnęły już kilkudziesięciu groszy na kilogramie. Ale i duże zakłady zapowiadają, że zaraz po świętach będą korygowały cenniki, oczywiście w dół.

ceny skupu żywca
drobiowego (netto)
miesiącwariantcena (zł/kg)
kwiecień 2007umowy kontraktacyjne2,90 – 3,05
wolny rynek3,00 – 3,30
marzec 2007umowy kontraktacyjne2,85 – 3,20
wolny rynek3,40 – 3,80


Już teraz można znaleźć zakłady które za brojlery oferują poniżej 3 złotych za kilogram. Cena maksymalna nie przekracza dziś 3 złotych 30 groszy.

ceny skupu indyków (netto)
płećcena (zł/kg)
indory4,85 – 5,10
indyczki4,60 – 4,80


Odwrotnie jest na rynku indyków, tu fala podwyżek nie słabnie. Średnia cena skupu indorów zbliża się do 5 złotych. Indyczki kupowane są powyżej 4 i pól złotego za kilogram.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności