Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rzepakowe żniwa

Rzepakowe żniwa
Zapowiadają się bardzo dobre zbiory rzepaku. To efekt głośnych obietnic polityków na temat biopaliw. Biopaliw nie ma, ale została powierzchnia zasiewów większa od zeszłorocznej o 15 proc. Co to oznacza dla rolników?

Gdy w czerwcu 2006 roku rząd zakończył wielomiesięczne prace nad ustawą o biopaliwach i skierował ją do Sejmu wielu rolników uznało, że to dobry czas, aby postawić na rzepak. Pierwsze nieoficjalne szacunki mówią, że w tym roku zbierzemy nawet milion 800 tysięcy ton nasion. To o 200 tysięcy więcej niż rok temu.

 – Zawierzyliśmy rządowi, słyszeliśmy jak prezydent podpisywał ustawę, posialiśmy więcej rzepaku – może milion osiemset, może milion dziewięćset tysięcy ton rzepaku zbierzemy w tym roku, a się okazuje, że zakłady tłuszczowe nie wiedzą, gdzie ten olej na biopaliwo sprzedać – mówi Mariusz Olejnik z Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku.

Firmy tłuszczowe są zdezorientowane, bo obowiązujący od początku roku system ulg podatkowych rozłożył branżę biopaliwową na łopatki. Jeżeli Sejm w najbliższym czasie nie znowelizuje ustawy akcyzowej to w tym roku produkcja zielonego paliwa w ogóle nie ruszy. Jedyna szansa to sprzedaż wyprodukowanego u nas oleju rzepakowego za granicę.

Mimo to nie można jeszcze powiedzieć, że nadmiar rzepaku na polskim rynku doprowadzi do załamania cen skupu. Te są ściśle powiązane z notowaniami na paryskiej giełdzie MATIF. Jeżeli ceny na giełdzie będą wysokie, to tak będzie też w Polsce.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności