Producenci biopaliw nie zarobią na akcyzie

Nie będzie powrotu do wyższych ulg na paliwa ekologiczne, ale ich wytwórcy uzyskają dodatkowe zwolnienia podatkowe – zapowiedział premier. Tym samym rozstrzygnął spór o akcyzę na biopaliwa na korzyść Ministerstwa Finansów.

 – Sądzę, że merytoryczny spór między minister Gilowską a Andrzejem Lepperem został zakończony – obwieścił premier Jarosław Kaczyński po wczorajszym posiedzeniu rządu. – Nie może być tak dużych ulg, jakie były wcześniej. Dostaliśmy właśnie w tej sprawie stanowisko Komisji Europejskiej.

Według planów rządu producenci, którzy z początkiem tego roku korzystają z mniejszych odliczeń w podatku akcyzowym od biopaliw, uzyskają dodatkowe zwolnienia. Mają one dotyczyć podatku dochodowego oraz opłaty paliwowej – Uchwalimy ustawę o wsparciu produkcji biopaliw – obiecał premier Kaczyński.

Jego zdaniem nie są możliwe do wprowadzenia dwa poselskie projekty ustaw dotyczące zmian w akcyzie, które znajdują się w Sejmie. – Nie możemy sobie pozwolić na stawkę zerową na biokomponenty, jak proponuje Samoobrona, bo stracilibyśmy kontrolę nad rynkiem. Wszystko musimy uzgadniać z Komisją Europejską – przypomniał Jarosław Kaczyński.

Propozycje obniżenia podatku dochodowego i opłaty paliwowej znajdują się w programie wspierania biopaliw przygotowanym przez resort gospodarki. Zdaniem ministra tego resortu Piotra Woźniaka program powinien wszystkich usatysfakcjonować, a jego wdrożenie wymaga minimalnego wkładu budżetu państwa.

 – Program obejmuje cały łańcuch: od produkcji do konsumenta. Zgodnie z zapisem ustawowym miał wejść w życie od 2008 r., ale udało się go przygotować teraz – powiedział przed posiedzeniem rządu Piotr Woźniak.

W programie resortu gospodarki przewidziana jest m.in. lekka modyfikacja podatku akcyzowego. Obowiązujące od stycznia rozporządzenie ministra finansów w sprawie zwolnień w podatku akcyzowym ustala ulgę dla estrów dodawanych do oleju napędowego na 1 zł, dla bioetanolu zaś dodawanego do benzyn na 1,50 zł. Ministerstwo Gospodarki chce zastosować stawkę 1,048 zł i 1,565 zł. – Na różnicach przy tej masie, która mamy nadzieję będzie produkowana, to da efekty – ocenił minister Woźniak.

Premier Jarosław Kaczyński przypomniał, że dyrektywa w sprawie stosowania energii odnawialnej z 2003 roku zostanie prawdopodobnie niedługo zmieniona. Wtedy państwo będzie mogło bardziej wspierać sektor biopaliw.

Źródło: Rzeczpospolita