Ceny zbóż, notowania, aktualności

Przez internet będzie można zgłaszać zmiany w stadach

Przez internet będzie można zgłaszać zmiany w stadach
Za rok rolnicy będą mogli przez internet zgłaszać wszelkie informacje o zmianach dotyczących zwierząt hodowlanych - takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji ustawy "o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt". Ma to poprawić funkcjonowanie systemu kontroli przemieszczania zwierząt w stadach hodowlanych.

W czwartek wieczorem, podczas II czytania rządowego projektu nowelizacji, posłowie nie zgłosili żadnych poprawek. Platforma Obywatelska i Sojusz Lewicy Demokratycznej zapowiedzieli, że nie poprą tego projektu.

Głównym celem rządowego projektu jest poprawienie funkcjonowania systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt (IRZ), tak by faktycznie odzwierciedlał wszystkie zmiany w stadzie m.in. sprzedaż, ubój, padnięcie. System ma umożliwiać prześledzenie skąd pochodzi zwierzę, a przez to m.in. pomagać w zapobieganiu chorobom zakaźnym.

Posłowie Kazimierz Plocke (PO) i Marek Strzaliańki (SLD) zarzucili rządowi, iż nie uwzględnił zaleceń Najwyższej Izby Kontroli (NIK). Izba skontrowała działanie IRZ w woj. małopolskim krytycznie oceniając jego funkcjonowanie. Według NIK, "system ten nie zapewniał niezwłocznego ustalenia miejsc pobytu i przemieszczania zwierząt w przypadku stwierdzenia choroby zakaźnej".

Posłowie podkreślali też, że nie zostały zrealizowane zalecenia NIK dotyczące m.in. ustanowienia przepisów, które umożliwiałyby Inspekcji Weterynaryjnej wgląd do systemu IRZ, administrowanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Wiceminister rolnictwa Marek Chrapek wyjaśnił, że w Agencji trwają prace, które zapewnią Inspekcji korzystanie z centralnej bazy IRZ.

Według Andrzeja Feredowicza (LPR) oraz Stanisława Kalemby (PSL) projekt nowelizacji nie rozwiązuje wszystkich problemów związanych z rejestracją zwierząt, ale jest konieczny, gdyż zmienia część złych uregulowań z obowiązującej ustawy z 2004 r.

Projekt noweli umożliwi m.in. zróżnicowanie druków paszportów dla koni. Inny paszport potrzebny będzie dla koni rzeźnych, a inny dla sportowych. Pozwoli także na zmianę znakowania kóz i owiec. Nie będzie obowiązku kolczykowania małych zwierząt, gdyż kaleczy to ich małżowinę uszną. Zwierzęta te będą znakowane dopiero w momencie opuszczenia stada, ale nie później niż 180 dni od daty urodzenia.

Ważną zmianą będzie też dopuszczenie prywatnych weterynarzy do rejestracji zwierząt. Obecnie obowiązek ten ciąży na powiatowych lekarzach weterynarii.

Chrapek zapewnił, że trwają prace nad "dużą" nowelizacją ustawy, jednak nie powiedział, kiedy trafi ona do Sejmu. Głosowanie nad obecną nowelizacją odbędzie się w najbliższy piątek.

Źródło: Puls Biznesu

Powrót do aktualności