Ceny zbóż, notowania, aktualności

ARR sprzedaje zapasy zbóż

ARR sprzedaje zapasy zbóż
Agencja Rynku Rolnego sprzedaje zapasy zbóż z poprzednich lat, zgromadzone w ramach interwencyjnego skupu. Zainteresowanie unijnym ziarnem nie jest duże. Na ostatnim przetargu sprzedano tylko ponad 2 tys. ton pszenicy.

Podczas ostatniego przetargu tona unijnej pszenicy kosztowała 152 euro za tonę – poinformował rzecznik ARR Radosław Iwański.

Agencja Rynku Rolnego w kolejnych przetargach wystawi do sprzedaży całe posiadane zapasy tj. blisko 45 tys. ton pszenicy i ponad 40 tys. ton jęczmienia.

Jak zauważył Iwański, zboża są sprzedawane z zapasów interwencyjnych także w innych krajach UE, osiągając wysokie ceny. Za duńską pszenicę przedsiębiorcy płacili 146 euro/t, za niemiecką 151,5 euro/t, zaś za fińską i szwedzką – odpowiednio 141 i 146 euro/t.

Wysokie ceny osiąga także jęczmień (w Austrii, Szwecji) i żyto (w Niemczech). Sprzedaż kukurydzy jest prowadzona w dwóch krajach członkowskich UE – na Słowacji i Węgrzech. Do agencji węgierskiej nie wpłynęły oferty zakupu zbóż podczas ostatniego przetargu, a na Słowacji ziarno kukurydzy wyceniono na 117 euro/t.

W magazynach interwencyjnych Komisji Europejskiej w całej Europie jest 7,3 mln ton zapasów zbóż (1,6 mln ton pszenicy, prawie 5 mln ton kukurydzy i niespełna 1 mln ton jęczmienia), z czego Unia zamierza sprzedać w przetargach 2,2 mln ton.

Według Izby Zbożowo–Paszowej, obroty ilościowe (skup – zakup) są obecnie umiarkowane, co oznacza transakcje odbywają się zgodnie z bieżącymi potrzebami. Według ekspertów Izby, ceny bardziej falują (äin plusö i äin minusö) niż w wzrastają i taka sytuacja utrzyma się przez najbliższe tygodnie.

Zdaniem prof. Stanisława Stańko ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, obecnie sytuacja na rynku zbóż jest stabilna przy zachowaniu wysokiego poziomu cen zbóż. Uspokajająco na rynek wpływają unijne przetargi zbóż, które zaspakajają zapotrzebowanie przedsiębiorstw produkujących mąkę.

Stańko uważa, że do końca tego roku średnie ceny pszenicy konsumpcyjnej będą w granicach 580–600 zł/t, zaś po Nowym Roku należy oczekiwać wzrostu cen zbóż przy jednoczesnym spadku cen żywca wieprzowego.

Według danych resortu rolnictwa, na przełomie października i listopada pszenica konsumpcyjna w skupie kosztowała średnio 565 zł za tonę, a paszowa 476 zł/t. Żyto konsumpcyjne kosztowało 665 zł/t, paszowe 463 zł/t, a jęczmień – odpowiednio 460 i 411 zł/t.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności