Ceny zbóż, notowania, aktualności

25 XI zostanie zniesiony zakaz eksportu mięsa na Ukrainę

25 XI zostanie zniesiony zakaz eksportu mięsa na Ukrainę
Końcowy termin rozwiązania problemu zakazu sprowadzania na Ukrainę polskiego mięsa to 25 listopada – oświadczył na konferencji prasowej w Kijowie minister gospodarki Piotr Woźniak.

W poniedziałek w ukraińskiej stolicy odbyło się pierwsze od czterech lat posiedzenie polsko–ukraińskiej komisji międzyrządowej ds. współpracy gospodarczej.

 – W sprawie mięsa (zakazu importu przez Ukrainę), na poziomie odpowiedzialnych za to służb, odbyła się bardzo wyczerpująca dyskusja, podczas której jako termin zniesienia ograniczeń padła data 25 listopada – poinformował Woźniak.

Zniesienie obowiązującego od marca zakazu importu polskiego mięsa na Ukrainę było tematem zakończonych w ub. czwartek w Kijowie dwudniowych rozmów przedstawicieli polskich i ukraińskich służb weterynaryjnych. Pomimo wielokrotnych zapowiedzi pozytywnego dla Polski zakończenia konfliktu, jego rozwiązanie dotychczas nie nastąpiło.

Według strony ukraińskiej główną przeszkodę w rozwiązaniu konfliktu stanowią polskie służby celne, przepuszczające przez granicę mięsny przemyt.

Tymczasem – jak powiedział w poniedziałek minister Woźniak – ze strony polskiej nie ma problemu przemytu, ponieważ (dla Polski) jest to wywóz, a nie przemyt".

Woźniak poinformował także, że strona ukraińska prowadzi obecnie w Polsce kontrolę, której wynikiem będzie wytypowanie przedsiębiorstw z prawem do eksportu mięsa i jego wyrobów na Ukrainę.

Kontrola ta powinna zakończyć się do 25 listopada. W tym samym czasie Polacy zakończą kontrolowanie ukraińskich wytwórców pasz, sprzedających je odbiorcom w Polsce.

 – Wszczęliśmy te kontrole, ponieważ były podejrzenia, że pasze te mogły zawierać salmonellę i dodatki antybiotyków – podkreślił Woźniak.

Czasowy zakaz importu mięsa i wyrobów mięsnych z Polski Ukraina wprowadziła 26 marca. Powodem był – według strony ukraińskiej – przywóz mięsa bez dokumentów weterynaryjnych. Ukraińcy zarzucili Polakom, że nie kontrolują przewozu mięsa do ich kraju.

Po ustaleniach w Korczowej (Podkarpackie) z 5 maja między szefami służb weterynaryjnych Polski i Ukrainy resort rolnictwa informował, że od 20 maja 2006 roku eksport polskiego mięsa na Ukrainę zostanie odblokowany. Tak się jednak nie stało.

Pod koniec sierpnia o konieczności zniesienia zakazu importu mięsa z Polski mówił szef ukraińskiej dyplomacji Borys Tarasiuk. Sprawa ta była tematem rozmowy Tarasiuka z premierem Polski, Jarosławem Kaczyńskim.

Obietnice anulowania zakazu padały również ze strony premiera Ukrainy, Wiktora Janukowycza. Oczekiwano, że konflikt mięsny będzie ostatecznie rozwiązany w drugiej połowie października.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności