25 XI zostanie zniesiony zakaz eksportu mięsa na Ukrainę

Końcowy termin rozwiązania problemu zakazu sprowadzania na Ukrainę polskiego mięsa to 25 listopada – oświadczył na konferencji prasowej w Kijowie minister gospodarki Piotr Woźniak.

W poniedziałek w ukraińskiej stolicy odbyło się pierwsze od czterech lat posiedzenie polsko–ukraińskiej komisji międzyrządowej ds. współpracy gospodarczej.

 – W sprawie mięsa (zakazu importu przez Ukrainę), na poziomie odpowiedzialnych za to służb, odbyła się bardzo wyczerpująca dyskusja, podczas której jako termin zniesienia ograniczeń padła data 25 listopada – poinformował Woźniak.

Zniesienie obowiązującego od marca zakazu importu polskiego mięsa na Ukrainę było tematem zakończonych w ub. czwartek w Kijowie dwudniowych rozmów przedstawicieli polskich i ukraińskich służb weterynaryjnych. Pomimo wielokrotnych zapowiedzi pozytywnego dla Polski zakończenia konfliktu, jego rozwiązanie dotychczas nie nastąpiło.

Według strony ukraińskiej główną przeszkodę w rozwiązaniu konfliktu stanowią polskie służby celne, przepuszczające przez granicę mięsny przemyt.

Tymczasem – jak powiedział w poniedziałek minister Woźniak – ze strony polskiej nie ma problemu przemytu, ponieważ (dla Polski) jest to wywóz, a nie przemyt”.

Woźniak poinformował także, że strona ukraińska prowadzi obecnie w Polsce kontrolę, której wynikiem będzie wytypowanie przedsiębiorstw z prawem do eksportu mięsa i jego wyrobów na Ukrainę.

Kontrola ta powinna zakończyć się do 25 listopada. W tym samym czasie Polacy zakończą kontrolowanie ukraińskich wytwórców pasz, sprzedających je odbiorcom w Polsce.

 – Wszczęliśmy te kontrole, ponieważ były podejrzenia, że pasze te mogły zawierać salmonellę i dodatki antybiotyków – podkreślił Woźniak.

Czasowy zakaz importu mięsa i wyrobów mięsnych z Polski Ukraina wprowadziła 26 marca. Powodem był – według strony ukraińskiej – przywóz mięsa bez dokumentów weterynaryjnych. Ukraińcy zarzucili Polakom, że nie kontrolują przewozu mięsa do ich kraju.

Po ustaleniach w Korczowej (Podkarpackie) z 5 maja między szefami służb weterynaryjnych Polski i Ukrainy resort rolnictwa informował, że od 20 maja 2006 roku eksport polskiego mięsa na Ukrainę zostanie odblokowany. Tak się jednak nie stało.

Pod koniec sierpnia o konieczności zniesienia zakazu importu mięsa z Polski mówił szef ukraińskiej dyplomacji Borys Tarasiuk. Sprawa ta była tematem rozmowy Tarasiuka z premierem Polski, Jarosławem Kaczyńskim.

Obietnice anulowania zakazu padały również ze strony premiera Ukrainy, Wiktora Janukowycza. Oczekiwano, że konflikt mięsny będzie ostatecznie rozwiązany w drugiej połowie października.

Źródło: PAP