Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ukraina: zakaz importu polskiego mięsa obowiązuje

Ukraina: zakaz importu polskiego mięsa obowiązuje
Nie ma postępów w sprawie anulowania zakazu importu polskiego mięsa na Ukrainę. Według strony ukraińskiej główną przeszkodą w rozwiązaniu konfliktu są polskie służby celne, przepuszczające przez granicę przemycane mięso.

Zniesienie obowiązującego od marca br. zakazu importu polskiego mięsa na Ukrainę było tematem zakończonych w czwartek, w Kijowie dwudniowych rozmów przedstawicieli polskich i ukraińskich służb weterynaryjnych. Pomimo wielokrotnych zapowiedzi pozytywnego dla Polski zakończenia konfliktu, jego rozwiązania nadal nie widać.

 – Rozmowy cały czas trwają, więc na razie nie ma w tej kwestii ani dobrych, ani złych wiadomości – powiedziała PAP po rozmowach z Ukraińcami Ewa Lech, pełniąca obowiązki Głównego Lekarza Weterynarii Polski.

Problem zniesienia embarga będzie omawiany na spotkaniu polsko–ukraińskiej komisji rządowej w Kijowie w przyszłym tygodniu – dodała Lech.

Rzecznik Państwowego Departamentu Weterynarii Ukrainy Anatolij Osadczy poinformował PAP, że w najbliższym czasie Polacy mają przekazać stronie ukraińskiej listę zakładów mięsnych, przeznaczonych do ukraińskiej kontroli weterynaryjnej.

 – Polska przekazała nam już taką listę, ale było na niej ok. 100 firm. Poprosiliśmy o zredukowanie liczby firm do 15–20 i w następnym tygodniu mamy taką listę otrzymać – powiedział Osadczy.

Rozmowy o utworzeniu listy polskich przedsiębiorstw mięsnych przeznaczonych do kontroli ciągną się już od początku października.

Osadczy wyjaśnił, że głównym problemem w sprawie zniesienia przez Ukrainę restrykcji mięsnych wobec Polski jest stanowisko polskich służb celnych na granicy między dwoma państwami.

 – Polscy celnicy po prostu przepuszczają przez granicę przemyt – podkreślił Osadczy.

Czasowy zakaz importu mięsa i wyrobów mięsnych z Polski, Ukraina wprowadziła 26 marca. Powodem był – według strony ukraińskiej – przywóz mięsa bez dokumentów weterynaryjnych. Ukraińcy zarzucili Polakom, że nie kontrolują przewozu mięsa do ich kraju.

Po ustaleniach w Korczowej (Podkarpackie) z 5 maja między szefami służb weterynaryjnych Polski i Ukrainy, resort rolnictwa informował, że od 20 maja 2006 roku eksport polskiego mięsa na Ukrainę zostanie odblokowany. Tak się jednak nie stało.

Pod koniec sierpnia o konieczności zniesienia zakazu importu mięsa z Polski mówił szef ukraińskiej dyplomacji Borys Tarasiuk. Sprawa ta była tematem rozmowy Tarasiuka z premierem Polski, Jarosławem Kaczyńskim.

Obietnice anulowania zakazu padały również ze strony premiera Ukrainy, Wiktora Janukowycza. Oczekiwano, że konflikt mięsny będzie ostatecznie rozwiązany w drugiej połowie października.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności