Ceny zbóż, notowania, aktualności

Małe obroty wieprzowiną i drobiem

Małe obroty wieprzowiną i drobiem
Nadal nie ma większego zainteresowania wieprzowiną. Coraz trudniej znaleźć też odbiorców za granicą. Zakłady przetwórcze z niecierpliwością czekają na odblokowanie dla polskiego mięsa granicy z Ukrainą.

Mały popyt przy dość dużej podaży tuczników powoduje, że ceny wieprzowiny są wciąż niskie. Półtusze kosztują o 20 proc. mniej niż przed rokiem. Nisko notowane są zarówno najlepsze mięsa, jak i tłuszcze czy podroby. W rezultacie spada opłacalność hodowli. Zwłaszcza że drogie są pasze. Eksperci prognozują, że w pierwszym półroczu 2007 r. pogłowie trzody spadnie.

W handlu kurczakami kolejne wahnięcie popytu w dół. Zmniejsza się zapotrzebowanie zakładów przetwórczych na mięso używane do produkcji wędlin. Dlatego niskie ceny wieprzowiny powodują, że masarnie to mięso wykorzystują w pierwszej kolejności do przetwórstwa. W tym tygodniu świeże kurczaki dostępne były na giełdach po 3,5 – 3,9 zł za kg. Powoli drożeją natomiast indyki. Za kilogram płacono w tym tygodniu na giełdach 9,5 zł, przed tygodniem 9,4 zł. Wiąże się to ze sporym eksportem ich elementów.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności