Ceny zbóż, notowania, aktualności

Lekki spadek cen śruty sojowej wysokobiałkowej

Lekki spadek cen śruty sojowej wysokobiałkowej
Na giełdach towarowych wczoraj śruta sojowa wysokobiałkowa lekko staniała i kosztuje teraz 820 złotych za tonę. Spadki były spowodowane zmianami na giełdzie w Chicago.

Ale zdaniem maklerów zwyżkowy trend będzie się utrzymywał z powodu informacji o zmniejszeniu zasiewów soi na świecie na rzecz upraw pszenicy. Jednak klienci nie muszą się bardzo martwić. Tak taniej śruty sojowej jak w tym roku nie było od lat.

Ceny od stycznia wahają się od 790 do 860 złotych za tonę. W poprzednich latach śruta przekraczała 1100 złotych za tonę, a nawet osiągnęła już poziom 1,5 tysiąca złotych. Takie podwyżki zdaniem specjalistów w najbliższym czasie krajowym hodowcom nie grożą. Towaru jest pod dostatkiem.

Ceny śruty rzepakowej cały czas stabilne. W zakładzie producenta tona kosztuje 390 złotych, a z dowozem do klienta o 30-40 złotych drożej.

Zwiększył się popyt na otręby. Niska cena i zastój na rynku żywca wieprzowego spowodował, że hodowcy przetrzymując tuczniki szukają większej ilości pasz objętościowych, takich jak otręby i gorszej jakości zboże. Dolny poziom cen w ciągu tygodnia wzrósł średnio o 10 złotych za tonę.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności