Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wysokie ceny na rynku zbóż

Wysokie ceny na rynku zbóż
Młynarze są rozczarowani. Uwolnienie ponad 180 tys. ton rezerw pszenicy konsumpcyjnej nie spowodowało spadku cen. Nie ma się zresztą co dziwić, bo Komisja Europejska zezwoliła na sprzedaż tylko tym odbiorcom, którzy zaoferowali cenę co najmniej 150 euro za t. A jest to – w opinii młynarzy – stawka bardzo wysoka.

W tym tygodniu na giełdach pszenicę konsumpcyjną na Dolnym Śląsku oferowano po 590 zł za t, a w Opolskiem po 585 zł za t. Słowacka z dostawą była do nabycia po 595 zł za t.

 – Dalszy wzrost cen mąki, a w konsekwencji i chleba, jest więc nieunikniony, skoro musimy kupować ziarno po 600 zł za t, a za granicą nawet po 166 euro za t – mówią w Gdańskich Młynach i Spichlerzach. W ubiegłym roku o tej porze mąka kosztowała znacznie poniżej 400 zł za t.

Na niskie ceny zbóż nie liczą producenci pasz. Tegoroczne zbiory kukurydzy będą mniejsze niż w zeszłym roku. W rejonach, gdzie są duże uprawy, np. na Opolszczyźnie, były słabe plony. Mieszalnie pasz i hodowcy planują zakupy w innych krajach, także z rezerw unijnych.

Drożeją również inne składniki pasz. Mało jest krajowych otrąb pszennych, dlatego sporo ich dociera do kraju z importu. Szczególnie poszukiwane są ostatnio otręby żytnie. Dostawy są niewielkie, bo brakuje żyta i młyny ograniczają przemiał tego ziarna.

Cena śruty sojowej była od kilku miesięcy ustabilizowana. Ostatnio jednak informacje o przewidywanym zmniejszeniu zasiewów soi spowodowały podwyżki notowań na rynkach światowych. Śruta podrożała także na giełdach w Polsce. Rolpetrol oferował np. w ubiegłym tygodniu tę paszę po 790 zł za t, a w tym już po 835 zł za t.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności