Ceny zbóż, notowania, aktualności

Nie będzie interwencji

Nie będzie interwencji
Komisja Europejska zezwoliła na sprzedaż, aż miliona ton ziarna. Ceny powinny zacząć spadać, ale i tak wszystko wskazuje na to, że w listopadzie interwencje na rynku zbóż się nie zacznie, gdyż nie będzie na nią chętnych.

Unijny komitet zarządzający do spraw rynku zbóż zezwolił wczoraj także na sprzedaż kolejnej tym razem 56 tysięcznej partii pszenicy konsumpcyjnej z polskich magazynów interwencyjnych. Łącznie do młynarzy ma trafić 200 tysięcy ton ziarna.

Średnie ceny skupu zbóż w Polsce wciąż wahają się od 140 do 145 euro za tonę. Jednak to w najbliższym czasie może się nie znacznie zmienić. Komisja Europejska zezwoliła wczoraj 6 państwom Unii na uwolnienie sporych ilości ziarna. Dla nas najważniejsze jest to że dotyczy to naszych bliskich parterów handlowych.

I tak Niemcy oraz Węgrzy będą mogli sprzedać po 350 tysięcy ton pszenicy. Po 100 tysięcy ton kukurydzy uwolnią Słowacy oraz Węgrzy. To na pewno wpłynie na spadki cen zbóż w całej Europie. Ale na pewno nie tak duże, aby po 1 listopada opłacało się skorzystać z unijnej interwencji. Tu cena skupu jest stała i wynosi 101 euro.

Wszystko wskazuje więc na to, że w sezon 2007/2008 wejdziemy z niewielkimi zapasami ziarna.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności