Ceny zbóż, notowania, aktualności

Producenci bydła chcą funduszu promocji wołowiny

Producenci bydła chcą funduszu promocji wołowiny
Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego chce stworzyć fundusz promocji wołowiny. Zgromadzone na nim pieniądze miałyby służyć promocji mięsa i przyczyniać się do poprawy jego jakości – poinformował PAP w piątek prezes Zrzeszenia Jerzy Wierzbicki.

Wyjaśnił, że resort rolnictwa przygotował projekt ustawy o funduszach promocji, który jest obecnie konsultowany. Ministerstwo zaproponowało stworzenie jednego funduszu dla mięsa czerwonego; Zrzeszenie postuluje, aby promowanie wołowiny oddzielić od promocji wieprzowiny, gdyż interesy tych funduszy są sprzeczne. Dwa gatunki mięsa konkurują bowiem o tego samego klienta.

Producenci bydła proponują, by fundusz został utworzony z odpisów od uboju lub eksportu bydła. Dysponowałby kwotą ok. 8 mln zł rocznie.

Wierzbicki poinformował, że Zrzeszenie chce finansować z tego funduszu także procedurę ubiegania się o unijne znaki, takie jak oznaczenie geograficzne produktu (o taki znak ubiega się m.in. oscypek).

Dodał, że należy zwiększyć efektywność produkcji i poprawić genetykę bydła. Zauważył, że w Polsce hodowla bydła mięsnego jest zaniedbana i potrzeba środków na rozwój tej gałęzi rolnictwa.

Jednym ze sposobów wsparcia jest zróżnicowanie dopłat bezpośrednich (od 2007 roku preferowane będą gospodarstwa mające łąki i pastwiska). Można także ubiegać się na wsparcie dla gospodarstw ekologicznych.

Zamiarem hodowców jest odbudowa rodzimych ras krów – polskiej biało–czerwonej i biało–czarnej. Obecnie rasy te stawią mniej niż 10 proc. pogłowia bydła.

Źródło: Puls Biznesu

Powrót do aktualności