Ceny zbóż, notowania, aktualności

Efekt przetargów na zboża

Efekt przetargów na zboża
Zboże ostatnio nie drożeje, ale też ceny ziarna nie spadają, choć został już rozstrzygnięty pierwszy przetarg na rezerwy interwencyjne i w tych dniach 128 tys. ton pszenicy konsumpcyjnej trafi do młynów. Komisja Europejska zatwierdziła w czwartek jednak tylko te oferty, które opiewały na kwotę nie niższą niż 150 euro za tonę. A takie są obecnie ceny rynkowe tego ziarna. Pozostałe 72 tys. t. pszenicy z rezerw, które Agencja Rynku Rolnego ma jeszcze na sprzedaż, trafi na przetarg w przyszłym tygodniu. Prawdopodobnie UE zaakceptuje podobne stawki.

Możliwość zaopatrzenia młynów w dobrej jakości ziarno z rezerw wpłynęła na mniejsze zainteresowanie pszenicą na giełdach. Tymczasem podaż wzrosła, ponieważ trwa spory import ze Słowacji i Węgier. Sytuacja może doprowadzić do przynajmniej niewielkiej obniżki notowań.

Spokój panuje na rynku zbóż paszowych. Tu problemem jest jednak słaba jakość ziarna. Brakuje pszenicy bez porostu. Przybywa w sprzedaży kukurydzy z nowych zbiorów, jednak jej ceny są nadal wysokie, bo tegoroczne plony są raczej słabe.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności