Ceny zbóż, notowania, aktualności

Jest pszenica na rynek wewnętrzny

Jest pszenica na rynek wewnętrzny
200 tys. ton pszenicy trafi z magazynów interwencyjnych na rynek wewnętrzny. Agencja Rynku Rolnego uzyskała zgodę Komisji Europejskiej na sprzedaż zbóż. Tylko Polska spośród krajów członkowskich UE będzie prowadziła taką sprzedaż.

Komitet Zarządzający ds. Zbóż na wczorajszym posiedzeniu przyjął projekt rozporządzenia, w którym zezwala Polsce na sprzedaż 200 tys. ton pszenicy. Taka decyzja była oczekiwana przez przetwórców w naszym kraju. Sprzedawana pszenica może być przeznaczona tylko i wyłącznie na mąkę. Przedsiębiorcy, którzy ją zakupią będą składali zobowiązania do użycia zboża zgodnie z przeznaczeniem. Pierwszy przetarg odbędzie się 11 października br. Cenę sprzedaży pszenicy będzie ustalała Komisja Europejska.

Komisja Europejska już od miesiąca nie wspiera wywozu pszenicy z wolnego rynku Unii Europejskiej do krajów trzecich. Nie akceptuje wywozu pszenicy, mimo że przedsiębiorcy wnioskują o dopłatę w wysokości, uwaga 0,01 EURO do tony.

Na cotygodniowym przetargu na sprzedaż zbóż z magazynów interwencyjnych na eksport Komisja Europejska nie zaakceptowała sprzedaży jęczmienia z polskich magazynów.

Przedsiębiorcy oferowali za tonę maksymalnie 95 EURO.

Źródło: Agencja Rynku Rolnego

Powrót do aktualności