Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboże: uwolnienie rezerw

Zboże: uwolnienie rezerw
Dopiero na początku przyszłego miesiąca można spodziewać się uwolnienia ziarna z unijnych rezerw oraz uspokojenia sytuacji na rozgrzanym rynku zbóż. Młynarze z niecierpliwością czekają na zatrzymanie wzrostu cen pszenicy.

W niektórych regionach kraju ceny pszenicy konsumpcyjnej przekroczyły już 600 złotych za tonę i cały czas rosną. A to oznaczy ciąg dalszy kłopotów młynarzy i piekarzy. Na rynku brakuje bowiem dobrej jakościowo pszenicy, z której można zrobić chleb. Rolnicy nie chcą sprzedawać ziarna, gdyż liczą na dalszy wzrost cen. Przetwórcą pozostaje więc import z Węgier, Słowacji lub Czech. Ale i tam ostatnio sytuacja zmieniła się na niekorzyść.

Jeszcze nie dawno węgierscy eksporterzy sprzedawali pszenicę po 110 euro za tonę. Teraz o 20 euro drożej. Chętnych na węgierskie ziarno jest coraz więcej nie tylko zresztą z Polski więc ceny rosną. Ostatnią deską ratunku są unijne zapasy interwencyjne. Ich wysokość szacuje się na 11 milionów ton. Z tego w polskich magazynach jest 340 tysięcy ton pszenicy konsumpcyjnej.

Polski rząd już zwrócił się z wnioskiem o wyrażenie zgody na sprzedaż zapasów pszenicy na potrzeby przemysłu młynarskiego. Dyskusja na ten temat odbędzie się w Brukseli już jutro, decyzje zapadną za tydzień. Pierwsze przetargi można będzie rozpisać na początku października.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności