Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboża nadal drożeją

Zboża nadal drożeją
Nadal bardzo mała jest podaż zbóż. Widać to bardzo wyraźnie, gdy zestawi się bardzo długie listy zgłoszeń od klientów, którzy chcą kupić ziarno, i krótkie, zawierające zaledwie kilka pozycji, od wystawiających towar do sprzedaży.

W tej sytuacji wzrost cen zbóż nie dziwi. Przed tygodniem maksymalna cena pszenicy konsumpcyjnej w magazynie sprzedającego nie przekraczała 575 zł za t. Teraz wzrosła nawet do 630 zł za t. Pojawiły się nagiełdach pierwsze oferty pszenicy z importu. Węgierska – odbiór w kraju producenta – kosztuje 120 euro za t. Prawdopodobnie będą nią zainteresowane młyny z południa kraju. Dla porównania w województwie dolnośląskim krajowa pszenica kosztuje już 595 zł za t.

Wysoki poziom osiągnęły także ceny innych zbóż. Stawki za żyto przekraczają 500 zł za t, a za kukurydzę 600 zł za tonę.

Młynarze i producenci pasz zastanawiają się, kiedy wzrost cen zostanie zahamowany. Wiadomo, że mimo mniejszych zbiorów ziarno jest w magazynach rolników. Tylko nie są oni na razie zainteresowani sprzedażą. Nie ma w tym roku kolejek dostawców pod elewatorami. Ci, którzy zebrali zboże, szczególnie ziarno dobrej jakości, nadal oczekują dalszego wzrost cen. Sprzedają tylko rolnicy, którym pilnie potrzebna jest gotówka. W rezultacie rosną także ceny mąki, więcej za swoje produkty będą żądać wkrótce piekarze i cukiernicy. Zdaniem maklerów sytuację na rynku mogłyby poprawić szybkie decyzje Komisji Europejskiej, zezwalające na sprzedaż ziarna z rezerw interwencyjnych.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności